J

Jak vybrat bělení zubů? (1/2)

Bělení zubů je moderním a stále více prosperujícím odvětvím nejen ve stomatologických ordinacích, ale také u kosmetických firem. Vyznat se v jednotlivých technikách bělení zubů není jednoduché, což mnohdy i zkušenému zubnímu lékaři činí nemalý problém.

MEZI KTERÝMI PROSTŘEDKY NA BĚLENÍ ZUBŮ SE ROZHODUJI?

Připravili jsme pro Vás přehled nejčastějších technik bělení zubů, které se liší především dostupností, cenou, účinností a kvalitou výsledného bělení. Jednotlivé techniky jsme rozdělili do dvou skupin: volně dostupné bělicí prostředky a bělení pod dohledem stomatologa. Na první pohled je zřejmé, že bělení zubů pod dohledem stomatologa má své nesporné výhody, které spočívají především v konzultaci problematiky bělení zubů s odborníkem, jenž následně definuje problém a zvolí vhodný léčebný plán. Na druhou stranu se zamyslíme nad tím, jaké výhody a nevýhody mají volně prodejné bělicí prostředky a jestli je rozdíl skutečně tak zásadní.

BĚLENÍ ZUBŮ PROSTŘEDKY ZE SUPERMARKETŮ

Hlavní výhodou bělení zubů pomocí volně prodejných bělicích prostředků je snadná dostupnost a okamžitá použitelnost. Dnes téměř neexistuje obchod, drogerie či lékárna, ve kterých bychom nenalezli alespoň jeden výrobek, který zaručuje bělejší úsměv za minimum vynaložených peněz.

 

BĚLENÍ ZUBŮ POMOCÍ GELU

Bělicí gel, který aplikujeme do plastového nosiče a nejčastěji na noc umísťujeme do úst. Tato metoda bělení zubů je velmi podobná domácímu bělení zubů, které je pod dohledem zubního lékaře. Ten nejprve zhodnotí stav chrupu, stanoví léčebný plán a zhotoví Vám individuální nosiče bělicího prostředku. Volně prodejný bělicí gel je jistě mnohem dostupnější a levnější než jeho dražší varianta ze stomatologických ordinací, ale není všechno zlato, co se třpytí.

 

NEVÝHODA VOLNĚ PRODEJNÝCH BĚLICÍCH PROSTŘEDKŮ

Hlavní nevýhodou volně prodejných bělicích gelů a vlastně všech volně prodejných prostředků je chybějící konzultace Vašeho stavu chrupu s odborníkem. Pokud jsou Vaše zuby ve stavu běžného člověka, budete mít sem tam nějakou plombu, jednu či dvě korunky a nejspíš i zvýšenou citlivost zubů. Pokud pacient s takovým chrupem zvolí bělení zubů pomocí volně prodejného gelu, dojde k následujícímu:

STÁVAJÍCÍ VÝPLNĚ A KORUNKY SE NEVYBĚLÍ!

V prvé řadě Vás začne výrazně, více než kdykoli předtím, trápit citlivost zubů. Tento problém se však může vyskytnout i v ordinaci zubního lékaře. Bohužel Vám va takové situaci teď nemá kdo pomoct. V druhé řadě, nejčastěji v odstupu několika dní od zahájení bělení, zjistíte, že musíte vyměnit stávající korunky a výplně, které se během bělení zubů nevybělí. Tento fakt mnohdy šokuje velkou část pacientů, kteří s hrůzou zjistí, že nová korunka stojí i 8 000 Kč. V neposlední řadě nezkontrolované zuby, a obzvláště ty s plombami, se mohou vlivem velkých změn velmi rozbolet a způsobit nejednu probděnou noc.

NEJSOU OTISKY JAKO OTISKY

Hlavní nevýhodou samotných volně prodejných bělicích gelů je materiál použitý ke zhotovení otisků. Plastová otiskovací hmota, kterou zalijeme vroucí vodou a po změknutí vložíme do úst, zhotovuje nepřesné otisky. Jakmile je otisk nepřesný, dochází k zadržování bělicího prostředku na určitých místech nebo k jeho nechtěnému vytékání. Dále nikterak nemůžeme redukovat kontakt bělicího prostředku s krčkem zubu, což je velký problém obzvláště u citlivých zubů.

 

BĚLICÍ ZUBNÍ PASTY

Bělení zubů pomocí zubních past je blíže popsáno v jiném článku. Zde si ukážeme nejzásadnější rizika a problémy, které mohou během používání bělicí zubní pasty nastat. Zubní pasta nemůže bělit zuby klasickou chemickou cestou, lépe řečeno může, ale množství bělicího prostředku je zákonem omezené, a tedy mizivé. Zubní pasta proto bělí zuby mechanicky. Používá abrazivní částice, které obrušují povrchové vrstvy skloviny, a odstraňuje tak pigmenty a barviva z povrchu zubu. Bohužel skutečností je, že obroušené vrstvy zubu nikdy nedorostou a většina barviv a pigmentů je ukryta v hloubce zubu. Proto je mechanické bělení zubů pomocí zubních past nebo pudrů vysoce nedoporučované. Dlouhodobé používání těchto past může vést k vybroušení zubů, zvýšené citlivosti a výrazné finanční nákladnosti na opravu vzniklých škod.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?