Jaké jsou rozdíly mezi zubními pastami?
Zubní pasty jsou velmi oblíbeným doplňkem ústní hygieny a v očích mnoha uživatelů jsou považovány za hlavní prostředek péče o chrup. Většina lidí se o jejich složení a účinky blíže nezajímá a při výběru se řídí jejich chutí, vůní, cenou nebo jinými kritérii.
Ačkoliv je účinek zubních past často přeceňován (např. natlačit si do úst trochu samotné zubní pasty a věřit, že hygienu máme splněnou), je důležité se o nich dozvědět trochu více. Účinek zubní pasty jde ruku v ruce se zubním kartáčkem a správnou metodou čištění. Zubní pasta usnadňuje odstraňování zubního plaku a často je uplatňována jako nosič léčebných prostředků.
SLOŽENÍ ZUBNÍCH PAST
Složení zubních past je velice různorodé. Prakticky všechny zubní pasty obsahují abraziva, která leští sklovinu a odstraňují bílkovinnou vrstvu na povrchu zubu. Tato bílkovinná vrstva se vytváří záhy po vyčištění zubů a funguje jako podklad pro uchycení bakterií zubního plaku, navíc se do ní mohou ukládat pigmenty. Zubní pasty mohou obsahovat i různé látky se stahujícím účinkem a dále antibakteriální nebo protizánětlivé složky, deodorační složky a jiné.
NEJČASTĚJI PASTY DĚLÍME PODLE FLUORIDŮ
Zubní pasty se nejčastěji dělí podle koncentrace fluoridů. Fluor je prvek, který se běžně vyskytuje v přírodě – najdeme jej ve vodě, v půdě, ve vzduchu a v potravinách. Bylo zjištěno, že fluor snižuje riziko vzniku zubního kazu tím, že zpevňuje sklovinu. Zubní pasty se dělí na čtyři skupiny:
- Zubní pasty bez fluoru
- Zubní pasty pro děti – s koncentrací fluoridů 250–400 ppm
- Kosmetické zubní pasty – s koncentrací fluoridů 1000–1500 ppm
- Terapeutické zubní pasty – koncentrace fluoridů 1800 –2500 ppm
Zubní pasty bez fluoru jsou určeny především pacientům s přecitlivělostí na fluor. Jak poznáte, jestli jste na fluor přecitlivělí? Po použití zubní pasty s fluorem se buď záhy po čištění zubů, nebo s odstupem několika dní objeví v okolí úst zarudnutí, pupínky nebo se kůže jinak změní. Taková reakce však nemusí být pouze na fluor, zubní pasty obsahují i jiné složky, které mohou způsobit alergii – například pěnicí látky, konzervanty, barviva a jiné. V případě reakce přecitlivělosti navštivte svého alergologa nebo dermatologa.
PROČ DĚTI NESMĚJÍ POUŽÍVAT ZUBNÍ PASTY PRO DOSPĚLÉ?
Dětské zubní pasty obsahují nižší množství fluoridů než pasty pro dospělé, protože děti mají tendenci zubní pastu polykat. Čemu to vadí? Dětské zuby (ať už prořezané nebo neprořezané) se vyvíjejí a pro svůj vývoj potřebují optimální množství fluoru. Pokud má dítě fluoridů málo, jejich sklovina je méně odolná vůči zubnímu kazu. Naopak příliš vysoký příjem fluoridů při vývoji zubů (což může zapříčinit i polykání zubní pasty pro dospělé) může vést k tzv. fluoróze, při které je poškozená tvorba skloviny. Riziko vzniku fluorózy končí dosažením osmého roku věku, kdy dochází k ukončení vývoje skloviny. Protože fluor se vyskytuje ve vodě, vzduchu a potravinách, je potřeba kupovat dětem zubní pastu určenou jejich věku.
TERAPEUTICKÉ ZUBNÍ PASTY
Terapeutické zubní pasty jsou vhodné pro osoby se zvýšeným rizikem zubního kazu. Kvůli vyššímu obsahu fluoridů se předpokládá jejich léčebný účinek a k dostání jsou především v lékárnách. Terapeutické mohou být ale i zubní pasty, které neobsahují takové množství fluoridů – například Parodontax. Jeho koncentrace fluoridů spadá do kategorie kosmetických zubních past, ale díky přídavkům bylinných složek má prokazatelný účinek v boji s parodontózou. Stejně tak lze zařadit do terapeutické skupiny zubní pasty snižující citlivost zubů nebo zvyšující odolnost proti erozi, přestože množstvím fluoru patří do kategorie kosmetických zubních past.
Kosmetické zubní pasty tvoří nejširší škálu zubních past a jsou běžně k dostání v drogeriích. O zástupcích této skupiny past je pojednáno zde.
ZÁVĚREM
Přestože je dnes k dostání nepřeberné množství zubních past a neustále se na trh uvádějí nové, dosud nebyla vyrobena taková, která by dokázala zbavit zuby plaku bez mechanického čištění. Proto je důležité nezapomínat na to, že bez kvalitního zubního kartáčku a správné metody čištění zubů se správná ústní hygiena neobejde.