Photo 25304949 © Christoph Hähnel | Dreamstime.com
J

Je potřeba si čistit jazyk?

Jazyk je svalový orgán, který disponuje bohatě zásobován krví a nachází se v něm mnoho nervových zakončení. Povrch jazyka je tvořený specializovanou výstelkou zvanou mukóza, vybíhá v miliony výběžků (papil), které mu dodávají matný vzhled. Právě anatomické poměry a členitost povrchu jazyka, umožňují vytvoření specifického prostředí, kde se usazují zbytky jídla, buňky odloučené z mukózy, mikroorganismy i bílé krvinky.

K čemu je čištění jazyka dobré

Čištění jazyka je metoda, která snižuje množství bakterií a povlaku na jeho povrchu. Tyto bakterie nejsou primárním zdrojem povlaku na vašich zubech, který má za následek tvorbu kazů nebo zánět dásní. Čištění jazyka je vhodné zejména jako prostředek k získaní čerstvějšího dechu a také v odstraňování nevzhledného bílého povlaku. Halitóza neboli zápach z úst postihuje dlouhodobě až 30 % populace v ČR, přičemž 85 % případů má svůj původ právě v dutině ústní. Podkladem zápachu jsou zejména těkavé sloučeniny síry vznikající mikrobiálním rozkladem organických látek. Největší množství těchto bakterií se nachází na hřbetu jazyka, a to zejména v jeho zadní části. Studie naznačují, že právě čištění jazyka může snižovat množství sloučenin síry zodpovědných za nepříjemný odér z úst. Nutno podotknout, že mechanické redukování povlaku účinkuje jen dočasně – v řádu desítek minut až hodin.

Kartáček nebo škrabka?

Pokud se rozhodnete zařadit čištění jazyka jako součást své každodenní rutiny, lze použít kartáček na zuby nebo škrabku na jazyk, které jsou běžně dostupné v drogeriích a lékárnách. Účinnější v množství redukce těkavých látek síry jsou škrabky, nicméně i kartáček dosahuje dobrých výsledků. 

Při použití kartáčku na zuby nebo škrabky na jazyk buďte jemní, povrch jazyka je senzitivní a může se snadno poškodit. Jemným tahem kartáčku nebo škrabky se posouvejte směrem zezadu dopředu a po každém tahu nástroj opláchněte, na závěr si vypláchněte ústa vodou. Pokud cítíte bolest, je vhodné použít menší tlak. Některým lidem může tento proces vyvolat dávivý reflex, v takovém případě je vhodné začít uprostřed jazyka a postupně si přivykat.

Jazyk je místem kde se hromadí nejvíce mikroorganismů v celé ústní dutině. Na základě výzkumu lze konstatovat, že čištění jazyka na denní bázi není nutností pro udržení orálního zdraví. Pokud ale i přes důkladnou péči o zuby a mezizubní prostory nemáte pocit svěžího dechu, nabízí se zařazení čištění jazyka jako poslední krok po důkladném vyčištění zubů.

Soňa Chamlarová

Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.

Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?