Photo 169059955 / Candidiasis © Mukhina1 | Dreamstime.com
K

Kandidóza v ústech

Jedná se o postižení ústní sliznice také známé pod názvy moučnivka či soor a může se případně objevit také v koutcích úst. Infekci způsobují kvasinky Candidy. Ačkoli se v dutině ústní vyskytují zcela přirozeně, za určitých podmínek se mohou přemnožit a vzniká kandidóza.

Jak je možné, že se kvasinky přemnoží?

Příčiny mohou být různé. Nejčastěji se jedná o narušení obranyschopnosti, například při některých hematologických onemocněních, při užívání kortikoidů či imunosupresiv, u pacientů s protinádorovou terapií, nebo nadměrný příjem cukrů, kterými se kvasinky živí, nebo špatnou ústní hygienou, kouřením, porušením rovnováhy ústní mikroflóry při užíváním širokospektrálních antibiotik. Náchylnější ke vzniku jsou také diabetici a malé děti. Může se objevit také u pacientů s protézou, pokud tato na nějaké místo sliznice tlačí či pokud ji pacient nečistí.

Jak kandidózu poznám?

Typický je bílý povlak na jazyku, patře a sliznici tváří, který se může šířit až do hltanu. Ale pozor, existují také formy bezpovlakové! Barva se postupně začne měnit přes žlutou až k hnědé. Zpočátku se bude dařit povlak setřít například zubním kartáčkem, později to ale nemusí platit. Sliznice může být zarudlá, citlivá nebo až bolestivá. Kandidóza se může projevit také jako bolavé rudé ústní koutky jakoby se zářezy. Určitě si diagnózu ani terapii nestanovujte sami, mohli byste se totiž snadno zmýlit. Některé autoimunity, ale například i infekce HIV a další více či méně závažná onemocnění se mohou projevovat velmi podobně, a tak je lepší nic nepodcenit a diagnostiku přenechat odborníkovi. V případě, že jste nabyli podezření, že máte kandidózu, navštivte zubního lékaře. Ten kromě prohlídky může provést i stěr, ověřit tak diagnózu a navrhne vám vhodnou léčbu.

Jak se moučnivky zbavit?

Lékař předepíše vhodná antimykotika – léčiva účinná vůči kvasinkovým infekcím. K potírání a výplachům může doporučit také protizánětlivá antiseptika. U pacientů s imunodeficity se využívají  imunomodulátory ovlivňující obranyschopnost. Pokud máte snímací protézu je důležité o ni správně pečovat – po každém jídle ji očistit kartáčkem a večer omýt mýdlovou vodou a uložit do příslušného roztoku. Pokud někde cítíte tlak protézy, určitě ji na návštěvu zubaře nezapomeňte vzít s sebou a lékaře na problém upozorněte, jistě protézu upraví tak, aby vás na sliznici netlačila. Důležitá je řádná hygiena dutiny ústní a omezení příjmu sacharidů, zejména u dětí často bývají příčinou kandidózy. U kuřáků, kteří přestanou kouřit, často kandidóza zmizí sama bez jakýchkoli dalších zásahů.

Tereza Bialková

Studuji zubní lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a státnice už mi doslova klepou na dveře. Pro zubní lékařství jsem se rozhodla, jelikož kombinuje přírodní vědy, pomoc lidem a vyžaduje technické smýšlení a manuální zručnost, k čemuž jsem od dětství inklinovala. Projekt Nechci kazy vnímám jako skvělou možnost, jak šířit osvětu o dentálním zdraví mezi lidi. Také si tímto způsobem mohu vyzkoušet, jak problematiku jednou srozumitelně popíšu svým pacientům. V budoucnu bych ráda měla vlastní ordinaci a byla „zubařkou pro celé rodiny“.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?