Photo 11861951 © Ilya Lobanov | Dreamstime.com
L

Lékařská služba první pomoci (LSPP)

Co mám dělat, když mě bolí zub? Je důležité pravidelně chodit k zubnímu lékaři, na dentální hygienu a o své zuby se pečlivě starat. Ale každého může náhle překvapit bolest.

Při obtížích v první řadě navštívte svého zubního lékaře, kde jste registrovaní a kam pravidelně docházíte. 

Pokud váš lékař zrovna nepracuje, je nemocný nebo na dovolené, měl by mít za sebe určený zástup. Tuto informaci mají lékaři vylepenou na dveřích, na webových stránkách nebo nahranou na záznamníku.

Ve večerních hodinách, v noci, o víkendech a svátcích je možné navštívit lékařskou službu první pomoci (LSPP).

Poskytovatelé první pomoci jsou zařízení centrálního typu (poliklinika, nemocnice) nebo soukromí zubní lékaři. Soukromníci se dle rozpisů střídají. Pokud se rozhodnete navštívit ordinaci soukromého zubního lékaře, je vhodné si předem ověřit jeho přítomnost telefonicky.

Podle povahy obtíží můžete využít běžné zubní lékařské pohotovostní služby (LPS) nebo pohotovostní služby stomatochirurgické kliniky.

Na běžné LPS se poskytuje jen akutní, nutná a neodkladná péče. Doléčení a následná lékařská péče spadá pod vašeho registrujícího lékaře.

LPS na stomatochirurgické klinice poskytuje péči pacientům s lékařským doporučením (žádankou), dále pacientům bez doporučení s otoky, krvácením, úrazy či onkologicky léčeným pacientům s komplikacemi v obličejové oblasti.

Při příchodu na LPS je potřeba si připravit doklad totožnosti, kartičku zdravotní pojišťovny a 90 Kč na regulační poplatek. Vyšetření i ošetření je hrazeno z vašeho zdravotního pojištění. Na zubní pohotovost centrálního typu není nutné se předem objednávat, je ale potřeba přijít včas (v rámci otevírací doby), protože lékaři vás na poslední chvíli před „zavíračkou“ nemusí z kapacitních důvodů ošetřit.

Mezi základní ošetření na LPS patří vyšetření pacienta, zhotovení RTG snímku, stanovení diagnózy, vhodné znecitlivění a následný výkon v podobě: 

  • Vyvrtání zubu a přiložení umrtvující vložky u zánětů zubní dřeně 
  • Vyvrtání zubu a pročištění kořenových kanálků u zánětů ozubice (periodontitis), pokud je reálné zprůchodnění kanálků
  • Protětí abscesů a vypuštění hnisu z měkkých tkáních v okolí zubů
  • Prosté vytržení zubu
  • Zábrusy ostrých hran, odlehčující zábrusy hrbolků a zábrusy vysokých výplní
  • Ošetření zánětů závěsného aparátu zubu (parodontitis)
  • Obtížné prořezávání zubů moudrosti (osmiček)
  • Zastavení krvácení a ošetření komplikací po trhání zubu
  • Ošetření zánětů ústních sliznic
  • Aplikace provizorní výplně do defektů v zubu
  • Základní vyšetření a ošetření po úrazu

Lékař LPS může pacientovi předepsat antibiotika při zánětu a analgetika proti bolesti nebo vypsat žádanku k vyšetření a ošetření na vyšším pracovišti, tedy stomatochirurgické klinice. 

V každém případě platí, že je podobným situacím potřeba předcházet běžnou prevencí, čištěním zubů a pravidelnými návštěvami zubního lékaře a dentální hygieny. Pokud se ale přesto stane, že se objeví náhlá a nečekaná bolest, je tu vždy někdo, kdo vám pomůže.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?