Photo 109039853 © Ivan Shidlovski | Dreamstime.com
L

Loupe vám v čelistním kloubu?

Porucha čelistního nebo-li temporomandibulárního kloubu je časté onemocnění, které postihuje nejen čelistní kloub ale i okolní svaly. Tento kloub se nachází před uchem a je zodpovědný za pohyb čelisti nahoru a dolů, ze strany na stranu a v předozadním směru. V tomto článku shrneme příčiny, příznaky a léčbu syndromu temporomandibulárního kloubu.

Příčiny

Přesná příčina syndromu čelistního kloubu není vždy jasná, ale mezi nejčastější spouštěče patří stres, zatínání nebo skřípání čelistí, artritida a zranění čelisti. Pacienti si sami stěžují na bolest a lupání kloubu ráno po probuzení. V noci pacient zatíná zuby, a tím přetěžuje žvýkací svaly. Obtíže mohou být také důsledkem špatného postavení čelisti a zubů, které temporomandibulární (čelistní) kloub ještě více zatěžuje.

Příznaky

Problém s čelistním kloubem může vykazovat řadu příznaků, včetně bolesti čelisti, bolesti hlavy, potíží se žvýkáním, zvonění v uších a dokonce i bolesti krku a ramen.  Pokud pociťujete přetrvávající bolest čelisti nebo jiné příznaky syndromu čelistního kloubu, je důležité vyhledat pomoc zubního lékaře. Včasná léčba může pomoci zabránit tomu, aby se stav zhoršil, a může také snížit riziko vzniku dlouhodobých komplikací.

Diagnostika

V zubním lékařství se syndrom čelistního kloubu často diagnostikuje na základě důkladného vyšetření čelisti a krku a také na základě posouzení příznaků a anamnézy pacienta. V některých případech může být k potvrzení diagnózy nutné provést CT zobrazovací vyšetření. Toto vyšetření je bezbolestné a trvá jen chvíli. V dnešní době je již standardem, že větší kliniky mají takové diagnostické vybavení k dispozici.

Léčba

Léčba čelistního kloubu se liší v závislosti na závažnosti příznaků a příčině onemocnění. V některých případech může ke zmírnění příznaků stačit jednoduchá změna životního stylu, jako je zvládání stresu, vyhýbání se tvrdým nebo křupavým potravinám a zamezení zatínání nebo skřípání čelistí. Poruchy temporomandibulárního kloubu jsou často spojeny právě s tzv. bruxismem. Více informací o problematice bruxismu si můžete přečíst v tomto článku. V závažnějších případech může být nutná ortodontická léčba, léčba dlahami, terapie ve spánkové laboratoři nebo dokonce chirurgický zákrok.

Závěrem lze říci, že porucha čelistního kloubu je běžné onemocnění, které postihuje čelistní kloub a okolní svaly. Může je provázet řada vedlejších příznaků a může být vyvoláno různými faktory, včetně stresu, zatínání nebo skřípání čelistí a nesprávného nastavení čelisti a zubů. Zubní lékař může na základě stavu pacienta doporučit noční chrániče na zuby nebo poradenství ve spánkové laboratoři.

Patrik Habán

„Pokud to nedokážete vysvětlit jednoduše, nerozumíte tomu dostatečně dobře.“ – Albert Einstein. Jako student zubního lékařství v Brně chci podávat informace ze světa stomatologie jednoduchým způsobem, který pochopí každý.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?