Photo 136837793 © Chernetskaya | Dreamstime.com
M

Máte příliš tenkou vrstvu skloviny? Zde jsou možné příčiny

Sklovinu bychom mohli přirovnat k vojenské helmě, dentin k lebce a mozek k zubní dřeni. Sklovina je nejtvrdší tkáň v našem těle. Pokud se kaz dostane přes tuto první vrstvu, postupuje ke dřeni mnohem rychleji. V tomto článku se budeme zabývat tím, jaké vnější vlivy kromě zubního kazu mohou naši sklovinu poškodit a jak proti tomu aktivně bojovat. Vysvětlíme také několik „zubních“ pojmů, se kterými se můžete setkat u zubaře.

Eroze

Eroze je obvykle způsobena kyselinami, což vede ke ztrátě skloviny a žlutým skvrnám, které nelze vyčistit. Tyto změny jsou zvratné úpravou stravy a návyků. Následující tabulka uvádí nápoje, které sklovinu nejvíce poškozují.

Nápoje pH Erozivní potenciál
Kolové nápoje 2,5 střední
Pomerančové s příměsí CO2 2,9 střední
Grapefruitový džus 3,2 vysoký
Jablečný džus 3,3 vysoký
Bílé víno 3,7 střední
Pivo 3,9 nízký
Zdroj: MINČÍK, Josef. Kariologie. Praha: StomaTeam, 2014.

Jak vidíte, nejerozivnejší účinky mají ovocné šťávy. Pozornost byste však měli věnovat také pH nápoje. Platí, že při pH nižším než 5,5 dochází k demineralizaci skloviny, což je předpokladem vzniku zubního kazu. I když kolové nápoje nemají takový erozivní potenciál jako pomerančový džus, snižují pH více, a proto více přispívají ke vzniku zubního kazu.

Atrice

Zuby se při kousání přirozeně dotýkají. Pokud k sobě zuby správně nepřiléhají, jako je tomu například u křivých zubů, dochází k jejich opotřebení a „skousávání“. Bohužel můžeme odstranit zubní kaz, ale chybějící sklovinu nahradit nemůžeme.

K atrici zubů dochází nejčastěji u pacientů, kteří jsou pod velkým psychickým tlakem. Jedná se nejčastěji o manažery nebo sportovce. Pokud se ráno probouzíte s pocitem přetížené dolní čelisti, pravděpodobně trpíte bruxismem (noční skřípání zubů). Skřípání můžeme zabránit pomocí noční dlahy, která se nasazuje na zuby během noci. Dlaha je vyrobena z měkčího materiálu než zub, takže se obrousí, ale sklovina zůstane neporušená. Lékař pak musí vyrobit novou dlahu.

Abraze

Pokud zub ztratí materiál a vzniknou na něm zářezy nebo jiné defekty způsobené cizím tělesem, jedná se o abrazi. Zubní pasty s abrazivními mikročásticemi jsou nevhodné, protože pomalu, ale jistě odstraňují sklovinu molekulu po molekule. Často jsou to bělící zubní pasty, které mají pomoci odstranit pigmenty na zubech. Takové bělení je však velmi neúčinné a výsledky se nedají srovnávat s profesionálním bělením v ordinaci lékaře. Patří sem i špatné návyky, jako je kousání tužky.

Abfrakce

Zvláštním typem abraze je abfrakce, při níž se na krčcích zubů vytvářejí klínovité defekty. Takové defekty nebolí a jsou způsobeny špatnou technikou čištění zubů, v případě tvrdého zubního kartáčku. Není vyloučeno, že při špatném skusu může být tento problém způsoben odštípnutým mikročástic skloviny z protilehlých zubů. Takové defekty vyžadují lékařské ošetření.

 

Nezapomeňte, že ani dnes nemůžeme nahradit tak dokonalý materiál, jako je sklovina, a doporučujeme tedy pečovat o ni co nejlépe.

Patrik Habán

„Pokud to nedokážete vysvětlit jednoduše, nerozumíte tomu dostatečně dobře.“ – Albert Einstein. Jako student zubního lékařství v Brně chci podávat informace ze světa stomatologie jednoduchým způsobem, který pochopí každý.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?