Photo 27742554 / Dental © Jaromír Chalabala | Dreamstime.com
M

MEZIZUBNÍ KARTÁČKY: JAK JE VYBRAT A POUŽÍVAT

Mezizubních kartáčků je celá řada. Dnes si popíšeme, podle jakých kritérií vybrat ten správný a jak jej používat.

Proč je péče o mezizubní prostory důležitá?

Mezizubní prostory, které klasickým zubním kartáčkem nevyčistíme, tvoří zhruba 40 % zubu. Právě proto je pro zachování zdravého chrupu čištění pouze klasickým zubním kartáčkem nedostatečné. Pokud se z mezizubních prostor neodstraní zubní plak, dojde jeho působením v průběhu času ke vzniku mezizubního kazu. Mezizubní kaz je rozpoznatelný většinou pouze díky rentgenu, začíná jako každý zubní kaz, a to demineralizací skloviny, kterou lze v počáteční fázi správnou a pravidelnou hygienou zastavit a vzniku mezizubního kazu tak zabránit. Proto je velmi důležité navštěvovat svého zubního lékaře pravidelně a postupovat dle jeho pokynů.

Správná volba mezizubního kartáčku

Velikost mezizubního kartáčku musí odpovídat velikosti mezizubního prostoru. Velikost mezizubních prostorů je různá. V předním úseku chrupu bývají prostory užší, v distálním (zadním) úseku širší, avšak každý chrup a tak i velikost mezizubních prostorů je do značné míry individuální. Pokud je kartáček příliš malý, nevyčistí plak dokonale, pokud je moc velký, může poškodit dásně. Mezizubní kartáček vhodné velikosti projde do mezizubních prostor, vyplní je a krásně vyčistí. S volbou velikostí mezizubních kartáčků Vám ochotně pomůže dentální hygienistka.

Používání mezizubních kartáčků

Mezizubními kartáčky si čistíme jednou denně, a to večer. Doba, po kterou jsou naše zuby úplně čisté, bude tak díky spánku co nejdelší a to je přesně naším cílem. Při čištění mezizubních prostor je stejně jako při čištění klasickým zubním kartáčkem zásadním faktorem úspěchu správná technika:

  1. Mezizubní kartáček nasměrujeme šikmo k dásni, pod úhlem 45° směrem k dásni, do tzv. dásňového žlábku.
  2. Zasuneme krouživým pohybem do mezizubního prostoru. Kroužíme a mírně tlačíme, dokud kartáček neprojde skrze mezizubní prostor. Používáme jemný tlak, nikoli sílu.
  3. Po zasunutí kartáček narovnáme do vodorovné polohy.
  4. Pohybem tam a zpátky vyčistíme mezizubní prostor. Je vhodné si zapamatovat pravidlo „jednou tam, jednou zpátky.“
  5. Mezizubním kartáčkem nikdy nerotujeme, mohlo by dojít k poškození dásní.
  6. Takovýmto způsobem vyčistíme za pomoci mezizubních kartáčků různých velikostí všechny mezizubní prostory.

Počáteční krvácení dásní je v pořádku

Pokud Vám v prvních dnech používání mezizubního kartáčku začnou dásně mírně krvácet, neznamená to, že jste si nesprávnou technikou čištění poranili dásně, ale že dáseň je poškozena zánětem způsobeným bakteriálním povlakem. V tento moment je zásadní i přes nepříjemnosti v pravidelném čištění mezizubními kartáčky vytrvat, tak bude za několik dní zánět odstraněn a dásně zahojeny. Přibližně po 7–10 dnech dásně krvácet přestanou. V minimu případech tomu tak není, taková nastalá situace je poté důvodem výjimečné návštěvy zubního lékaře.

Čištění mezizubních prostor je tedy důležité nejen z hlediska prevence vzniku zubního kazu, ale také jím předcházíte vzniku a rozvoji zánětu dásní, který následně pokračuje do stádia zánětu parodontu a v nejsmutnějších případech ke konečnému vypadnutí zubu.

Veronika Staňková

Studuji zubní lékařství na Univerzitě Karlově v Plzni. Rozumím, že na začátku řady zdravotních problémů včetně onemocnění zubů stojí nedostatečná informovanost, proto bych ráda přispěla k vašemu zdraví sdělováním relevantních informací skrze své články. Je důležité osvojit si správnou péči o zoubky už v útlém dětství, proto se spolužáky také vzděláváme děti ve školkách, školách a dětských domovech. Často také navštěvuji zubní ordinaci svého bratra, což rozvíjí mé praktické znalosti. Doufám, že na našich webových stránkách naleznete odpovědi a obohacení. Děkujeme, že vám zdraví vašich zubů není lhostejné.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?