Photo 170136267 © Dubovdaniilyu | Dreamstime.com
M

Moudráky – je potřeba je vždycky vytrhnout?

Zuby moudrosti, lidově nazývané moudráky, jsou třetí stoličky. Obvykle se prořezávají během 18. až 24. roku života. Vlivem evoluce však ztratily svou funkci, protože měkká potrava nevyžaduje takové mechanické zpracování, jako tomu bylo před mnoha tisíci lety. V důsledku toho došlo ke zkrácení čelistí a zuby moudrosti tak velmi často nemají dostatek místa, aby se prořezaly a správně zařadily do zubního oblouku.

Někomu se třetí stoličky nezaloží vůbec, někdy se naopak založí, ale vůbec se neprořežou. Moudráky se také mohou prořezat do dutiny ústní nakřivo nebo dokonce vodorovně. Takový proces bývá velmi bolestivý, protože jím mohou být utlačovány sousední stoličky. Prořezávání osmiček může být také doprovázeno vznikem cysty, zánětu, otoku tváře, horečky. Podle výzkumů trpí problémy s prořezáváním zvláště dolních moudráků přibližně každý pátý člověk.

Je opravdu nutné je vytrhnout?

Cílem extrakce osmiček je předejít řadě komplikací. Pokud se třetí stoličky prořežou do ústní dutiny správně a vytvoří čistitelný mezizubní prostor, není důvod k jejich trhání neboli extrakci. Takto tomu však bývá pouze zřídka, proto je ve většině případů preventivní extrakce problematických moudráků pro pacienta mnohem výhodnější a méně bolestivou cestou. Vyhne se tak téměř jistým problémům a potřebný chrup zachová zdravý. Pokud máte štěstí a osmičky se vám prořežou správně, často jsou příliš blízko sousední druhé stoličce a vytváří tak téměř nečistitelný mezizubní prostor. V takovém prostoru se usazuje zubní plak a množí bakterie a tak vlivem času vzniká zubní kaz. Opravovat zubní kaz v takových místech je téměř nemožné. Pokud by se to Vašemu zubnímu lékaři i přes značnou náročnost podařilo, prostor stále zůstává velmi těžce čistitelný, kaz pravděpodobně vznikne znovu a časem bude s nejvyšší pravděpodobností nutné takto poškozenou druhou stoličku extrahovat. Pacient tak zbytečně ztratí zub, který je na rozdíl od osmiček pro zpracovávání potravy velmi důležitý. Z těchto důvodů jsou moudráky většinou zubním lékařem indikovány k chirurgickému odstranění, tedy k extrahování pod působením anestezie, která zajistí bezbolestnost zákroku.

Průběh zákroku

Pro rozhodnutí o provedení extrakce slouží zejména rentgenový snímek. Lékař tak pozná, zda osmičky extrahovat či ne. Zákrok jako takový probíhá ve většině případů v lokální anestezii, která dané místo dočasně znecitliví tak, že pacient neucítí bolest. Výjimečně může extrakce osmiček probíhat i v celkové anestezii. Pokud zvolíte extrakci pod vlivem celkové anestezie, je potřeba si uvědomit, že doba zákroku je výrazně delší a odejít tak můžete až po několika hodinách, konkrétně po odeznění účinků celkové anestezie.

Bolest po zákroku

Bolest dostavující se ve dnech po podstoupení extrakce osmiček je běžným jevem. Doporučujeme chladit tváře na ošetřené straně ledem, čímž předejdete tvorbě otoku. Chladit můžete i zevnitř pomocí vaší oblíbené zmrzliny. Bolest by však nikdy neměla překročit únosnou hranici. Pokud se stav po několika dnech nelepší, nebo se dokonce stupňuje, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Lékař Vám doporučí léky proti bolesti, pravděpodobně medikamenty obsahující paracetamol, jako je např. Paralen. Bolavé místo až do úplného zahojení mechanicky ani jinak nečistěte. Ránu cíleně ničím nevyplachujte, mohli byste tak zabránit žádanému vytvoření krevní sraženiny. Rekonvalescence trvá přibližně 2 týdny, během této doby by pacient měl upřednostňovat měkkou a tekutou stravu a neužívat alkohol. První dny po zákroku je vhodné dodržovat klidový režim a odpočívat.  

Chcete dostávat emailové novinky?