Může mít piercing negativní dopad na dutinu ústní?
Piercing je pro mnohé lidi způsob sebevyjádření. Jedná se o otvor ve rtu, jazyku, tváři, uzdičce nebo čípku, který je ozdoben šperkem. Jsou si ale všichni vědomi možných dopadů na zdraví nejen v oblasti dutiny ústní?
Zvýšené riziko infekce
V dutině ústní se běžně vyskytují miliony bakterií. Problém může nastat, když se bakterie dostanou do oblasti piercingu, kde se přemnoží s dochází k zánětů. Projevem zánětu je otok a v případě jazyka dochází až k obtížím při polykání a dýchání. Je proto velmi důležité dbát na hygienu dutiny ústní a piercingu. K dezinfekci se používá roztok soli a vody nebo různé ústní vody.
Poškození dásní
Pokud je piercing umístěn příliš blízko dásním může postupně dojít k jejich ústupu. To vede k odhalení dentinu a cementu, které jsou méně odolné a snadněji zde vzniká zubní kaz.
Abraze zubních tkání
Piercing v dutině ústní vybízí k tomu, aby si s ním pacient neustále hrál a jelikož je šperk vyroben z tvrdého kovu, dochází k postupnému obrušování zubních tkání nebo dokonce odlomení zubu.
Endokarditida
Propíchnutá tkáň je rána, která je bránou vstupu bakterií. U zdravého jedince si imunitní systém s místní infekcí poradí a dochází k zahojení. U rizikových pacientů ale hrozí, že bakterie se z dutiny ústní dostanou do krevního oběhu, usadí se na srdečních chlopních a dochází k endokarditidě, což je závažný zánět srdce.
Alergická reakce na kovy
Alergickou reakci často vyvolávají šperky z niklu, chromu nebo slitiny niklu a kobaltu. Dochází k rozvoji tzv. Kontaktní dermatitidy až k anafylaktickému šoku. Vhodný je naopak titan a chirurgická ocel.
Komplikace pro zubaře
Pro zubního lékaře může piercing komplikovat běžná vyšetření jako například zhotovování pravidelných rentgenových snímků, kdy piercing snižuje kvalitu zobrazení.
Před tím, než si necháte udělat piercing
Je důležité nebrat na lehkou váhu zařízení, kde si piercing necháte udělat. Vpich musí být provedený odborníkem pomocí sterilní jednorázové jehly. Doporučuje se mít očkování proti hepatitidě typu B a proti tetanu.
V případě, že se pacient i přes možná rizika pro piercing rozhodne, měl by dodržovat následující opatření snižující riziko vzniku komplikací:
- Pečlivá ústní hygiena
- Pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře
- Pravidelná dezinfekce a udržování rány v čistotě
- Vytáhnout si šperk při sportovní aktivitě a ideálně chránit ústa chráničem (víc v článku viz složka)
- Vyhýbat se hraní si se šperkem