Nejčastější dotazy v endodoncii
Zjednodušeně by se dalo říct, že endodoncie je ošetření zubních kanálků, do nichž pronikl zánět. V zubních ordinacích je to poměrně častý jev, zvláště u pacientů, kteří si dlouho „pěstovali“ nějaký ten zubní kaz. A proto by měl pacient alespoň obecně vědět, co jej během endodontického ošetření čeká.
PRŮBĚH ENDODONTICKÉHO OŠETŘENÍ
Průběh endodontického ošetření se může lišit podle aktuální situace a zvolené metody léčby. Obecně vše začíná diagnózou. Na zánět zubní dřeně většinou upozorní pulzující bolest, kterou však není snadné lokalizovat. K ověření poslouží zkoušky reakce na studený podnět a rentgen. Před vlastní léčbou se aplikuje injekční anestezie. Nemocný zub se navrtá, tak se získá přístup k dřeňové dutině a z ní vedoucím kořenovým kanálkům. Zánětlivá tkáň, která se tu nachází, se odstraní a stěny kanálků se obrousí a vydezinfikují. Systém kanálků se ucpe gumovými čepy a speciální těsnicí pastou. Vše se opět zkontroluje na rentgenu. Vyvrtaný otvor se potom zacelí výplní nebo umělou korunkou. Po úspěšném ošetření by zub neměl být barevně odlišný od svých sousedů a bolest by měla do tří až čtyř dnů ustoupit. Kvalita ošetření se ještě zkontroluje při preventivní návštěvě.
JAK JE TO S BOLESTÍ NEMOCNÉHO ZUBU?
Jak jsme již uvedli, pulzující bolest je hlavní příznak. Co ale pacienta může zmást, je, že bolest nevychází vždy z nemocného zubu. Často známe pouze oblast několika zubů, odkud bolest vychází, a někdy se i zdá, že bolí úplně jiný zub, třeba i v druhé čelisti. Bolest může vystřelovat do oka, ucha nebo krku. Tak se dokonce může stát, že bolest pacienta zavede na úplně jiné oddělení.
BOLÍ OŠETŘENÍ KOŘENOVÝCH KANÁLKŮ?
Vlastní ošetření je prováděno v lokální anestezii a nemělo by bolet. Před ošetřením proběhne tzv. zkouška vitality, to znamená, že lékař zjišťuje, jak moc je zub poškozen. Na zub se většinou přikládá studená vatička, a to bývá pro pacienty nepříjemné. Pak následuje již zmíněná injekční anestezie a dál už by pacient neměl bolest cítit.
A CO PO OŠETŘENÍ?
Mírná bolest dva až tři dny po ošetření bývá normální. Výplňová hmota v kanálku totiž mírně zvětšuje svůj objem, aby utěsnila všechny mezery. Může být také podrážděno okolí hrotu kořene. Pokud ale bolest trvá déle než čtyři až pět dnů a spíše zesiluje, než aby ustupovala, je lepší zubaře opět. Ideální je ještě ten týden po ošetření nikam daleko necestovat a v nejhorším si alespoň přibalit něco na bolest a předepsaná antibiotika.
KOLIK STOJÍ ENDODONTICKÉ OŠETŘENÍ?
Cena ošetření zubu se skládá ze dvou položek, léčby kanálků a opravy poškozené korunky. Existuje mnoho technik, jak ošetřit kanálky. Lékař nabízí většinou jednu nebo dvě, se kterými má nejvíce zkušeností, a ty uvede ve svém ceníku. Jedna z metod, samozřejmě ta nejlevnější, je hrazena pojišťovnou. Jiné, kvalitnější, jsou za příplatek od 500 do 3 000 Kč. Ceny jsou uvedeny za jeden kanálek, ale v zubu jich může být několik! K tomuto je třeba přičíst sumu za opravu korunky. Záleží na míře poškození. U malého rozsahu stačí výplň hrazená pojišťovnou nebo v řádu několika stokorun. Větší škody se řeší umělou korunkou. Nejlevnější ošetření plastovou náhradou je zase hrazeno pojišťovnou. Pokud si pacient přeje odolnější a hezčí materiál, je opět třeba připlatit i několik tisícovek.
KOLIKRÁT BUDU MUSET JÍT K ZUBAŘI?
To je různé. Ideální stav, kdy zub nebyl příliš poškozen, se vyřeší během jedné návštěvy. Pokud je však zánět pokročilý, pacient přijde bez objednání nebo je třeba vyrobit korunku, mělo by se počítat se dvěma až třemi návštěvami.
JAKÁ JE ŽIVOTNOST ZUBU PO OŠETŘENÍ?
Po ošetření zůstává zub tzv. mrtvý. Ale vzhledově i funkčně se od zdravých zubů moc neliší. Životnost správně ošetřeného zubu, kde nebyly jiné komplikace, je jen o málo kratší než životnost zubů zdravých.
JE NĚJAKÁ JINÁ MOŽNOST?
Alternativy k výše popsanému ošetření v podstatě neexistují. Jsou určité chirurgické postupy, ke kterým se při neúspěchu přistupuje. Rozhodně však nejsou snadnější, příjemnější ani levnější. Jediné, co se ještě dá se zubem udělat, je jeho vytržení.
VYTRŽENO…
Když pacient zvolí tuto radikální metodu, je potřeba zub nahradit umělým. Ten se buď připevní k zubům okolo, nebo na implantát. Ani jedno však není levnější ani příjemnější varianta než endodoncie!
MŮŽE ZUB PO OŠETŘENÍ ZTMAVNOUT?
Neměl by. Ztmavnutí se však někdy může objevit a řeší se tzv. „vnitřním bělením“ u zubního lékaře. Bělicí pasty pro kuřáky a podobné výrobky tu nepomohou.