Není cukr jako cukr
Když se řekne cukr, většina z nás si vybaví řepný cukr krystal nebo ten v prášku. V tomto případě se bavíme o sacharóze. Ta je ale pouze jedním příkladem z mnoha přírodních cukrů, které se používají ke slazení.
Pojem cukr označuje dva typy sacharidů. První skupinou jsou jednoduché sacharidy, kam řadíme glukózu, fruktózu nebo galaktózu. Druhým typem jsou discharidy, což jsou spojené dva jednoduché sacharidy. Sem patří již zmíněná sacharóza, laktóza a maltóza. Přirozeně se sacharidy vyskytují v ovoci, zelenině, obilovinách a mléčných výrobcích.
Sladila jsou cukry sloužící k zlepšení chuti potraviny a nebo k zvýšení její energetické hodnoty. Mohou být přírodní nebo umělá. Podle toho, jestli mají vliv na vznik zubního kazu je dělíme na kariogenní a nekariogenní.
Kariogenní sladidla
Kariogenní sladila jsou ta, které mají na vzniku zubního kazu velký podíl. Vše ale záleží na formě a frekvenci jejich konzumace.
Řadíme sem glukózu neboli hroznový cukr a fruktózu, tedy ovocný cukr. Přirozeně je nacházíme v ovoci, medu a také společně tvoří sacharózu (viz dále). Mimo to jsou i součástí glukózo-fruktózového sirupu, který dodává sladkou chuť většině sladkostem. Laktóza se vyskytuje v mléce a mléčných výrobcích. Má výrazné nižší kariogenní potenciál, tedy menší podíl na vzniku zubního kazu. I přes to, že není tak sladká, stále má energetickou hodnotu. Mléko se tedy považuje spíše za jídlo než za pití. Zde je nutné upozornit na to, že po večerním čištění můžeme pít pouze vodu nebo neslazený čaj bez citrónu. Tedy i přes to, že mléko obsahuje spoustu vápníku, který je velkou součástí struktury zubu, obsahuje již zmíněnou laktózu, která má na vzniku kazu také vliv.
Sacharóza je nejvíce kariogenní cukr. Bakterie, které se podílí na vzniku zubního kazu (především Streptoccocus mutans) tento cukr zpracovávají za vzniku kyselin. Ty snižují pH v dutině ústní a oslabují sklovinu. V případě důsledné zubní hygieny ke vzniku kazu nemusí vůbec dojít. Problém nastane v případě zvýšené frekvence konzumace sacharózy a nedostatečném čištění zubů. Více o vzniku zubního kazu se dočtete ve článku o sladkostech nebo o zubním kazu. Sacharóza se přirozeně nachází v řepě a v cukrové třtině, ze kterých se následné i vyrábí řepný a třtinový cukr.
Nejvíce kariogenní cukry:
- Sacharóza
- Glukóza
- Fruktóza
- Laktóza
Co si tedy z tohoto článku odnést?
V potravinách se nachází různé formy cukru, které mají větší nebo menší vliv na vznik zubního kazu. Je důležité myslet na přiměřené množství jejich konzumace a také na dostatečnou ústní hygienu. Alternativou klasických sladidel jsou nekariogenní sladidla, která i přes svou sladkou chuť nezpůsobují vznik zubního kazu.