Péče o chrup v těhotenství
Těhotenství přináší velké změny pro tělo každé ženy, dutinu ústní nevyjímaje. Tento článek bude pojednávat o opatřeních, která by měla nastávající matka provést, aby zachovala zdraví zubů svých i budoucího potomka.
ZMĚNY V DUTINĚ ÚSTNÍ V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ
Gravidní ženy se často setkávají se zvýšenou kazivostí zubů a s hormonálně podmíněnými parodontopatiemi, jako jsou záněty dásní nebo výrůstky na dásni. Tyto jevy se mohou vyskytnout, ale nejsou pravidlem. Jsou totiž podmíněny jak hormonálně, tak změnami ve stravovacích a hygienických návycích.
TĚHOTENSTVÍ A PROHLÍDKY U ZUBAŘE
Každá těhotná žena by měla dvakrát v průběhu těhotenství absolvovat prohlídku u svého zubního lékaře. Kvůli dlouhým objednacím lhůtám se doporučuje objednat na zubní vyšetření co nejdříve po vydání těhotenského průkazu gynekologem. Druhá zubní prohlídka by měla proběhnout krátce před porodem. Zubař přizpůsobí vyšetření, léčebný plán i ošetření změněnému stavu ženy. Zaměří se na hygienu a její případné zlepšení, na léčbu zánětlivých změn závěsného aparátu zubu a na zubní kazy a jejich ošetření.
STREPTOCOCCUS MUTANS – NEZNÁMÉ NEBEZPEČÍ
Streptococcus mutans je bakterie, která způsobuje zubní kaz a vyskytuje se v dutině ústní především v zubních kazech a parodontálních chobotech. Každá matka by měla mít tyto zdroje Streptococcus mutans eliminované léčbou, jinak riskuje zvýšenou kazivost zubů svého potomka. Tím, že například políbí své dítě na ústa, olízne mu lžičku nebo dudlík nebo jiným způsobem přijdou její sliny do kontaktu s dutinou ústní potomka, dojde k přenosu tohoto streptokoka a jiných bakterií do úst dítěte. Pokud má dítě již nějaké zuby prořezané, tyto bakterie se v jeho ústech snáze uchytí, pomnoží a produkcí kyselin začnou naleptávat sklovinu zubů. Pokud není zubní hygiena dítěte dostatečná, dojde ke vzniku zubního kazu. Samotným přenosem těchto bakterií z matky na dítě tedy nedochází ke vzniku kazů, ale zvýšením počtu pro zuby škodlivých mikroorganizmů v dutině ústní dítěte je jejich vznik urychlen.
DOPORUČENÍ PRO NASTÁVAJÍCÍ MATKY
Důležitá je především kvalitní hygiena dutiny ústní, protože se od ní odvíjí zdraví zubů a jejich závěsného aparátu. Pokud nemá žena osvojenou správnou techniku čištění zubů, těhotenství by mělo být impulzem k návštěvě zubní hygienistky. V případě zvracení se důrazně nedoporučuje čistit si zuby hned po něm, ale alespoň pět minut vyčkat. Bezprostředně po zvracení je dobré vypláchnout dutinu ústní obyčejnou vodou, lépe mlékem nebo ústní vodou s obsahem fluoridů a čištění zubů zahájit až po 5minutovém intervalu. Povrch skloviny je totiž naleptán žaludečními kyselinami a kontaktem s potřebnými prvky se postupně opět zpevňuje. Pokud si člověk bezprostředně po zvracení vyčistí zuby, riskuje nevratné poškození skloviny. Některé ordinace nabízejí svým pacientům vyšetření slin na přítomnost Streptococcus mutans. V případě vyššího výskytu této bakterie způsobující zubní kaz zahájí zubní lékař příslušnou léčbu – ať již ošetřením zubních kazů či terapií parodontopatií. Pokud je v dutině ústní gravidní ženy detekováno zvýšené množství bakterie Streptococcus mutans a není nutná žádná cílená léčba ložisek tohoto mikroorganizmu, jeho výskyt se snižuje pomocí antibakteriálních výplachů dutiny ústní a aplikací xylitolu, což je umělé sladidlo, které není schopen tento streptokok metabolizovat. Při pravidelné konzumaci xylitolu a úpravě životosprávy dojde ke snížení výskytu této bakterie zubního kazu v dutině ústní.
PROJEVY TĚHOTENSKÝCH PARODONTOPATIÍ
V průběhu gravidity se mohou vyskytnout hormonálně podmíněné záněty dásní nebo různé výrůstky na dásních. Záněty dásní jsou dány působením hormonů na dutinu ústní, které mimo jiné vyvolávají změnu složení plaku a prokrvení dásní. Často je na vině zhoršení hygienických poměrů v dutině ústní některých matek. Záněty dásní se projevují otokem, bolestivostí, zarudnutím a zvýšenou krvácivostí. Zmnožením buněk dásně může dojít až ke vzniku útvaru podobného nádoru, který bývá zavěšený na stopce. V dutině ústní gravidních žen se mohou objevit i drobné, asi pět milimetrů velké krvácející tmavě červené útvary. Jejich odstranění se ujme parodontolog nebo dentoalveolární chirurg.
Gravidní žena nenese odpovědnost jen za své zdraví, ale i za zdraví svého nenarozeného dítěte. Proto je ze stomatologického hlediska důležité, aby důsledně dbala na svoji ústní hygienu, neodbývala se a v případě objevení některé z výše uvedených patologií navštívila svého zubního lékaře.