Péče o rovnátka
Ať již máme snímací nebo fixní rovnátka, musíme se o ně i o své zuby pečlivě starat. Ačkoli to může znít jako klišé, kvalitní hygiena je nezbytná nejen ráno a večer ale v případě nasazených rovnátek i v průběhu dne. Jaké jsou rozdíly v péči u fixních a snímatelných rovnátek, a které pomůcky k hygieně používáme?
PÉČE O SNÍMACÍ ROVNÁTKA
Snímací rovnátka se vyjímají před konzumací potravy, což je výhodou. Nedochází tak k zachytávání potravy. Čistí se jednou denně kartáčkem a vlažnou vodou. Protože je aparátek pouze od slin, nemusí se používat zubní pasta, ta by na nich mohla zanechávat zbytečně bílé skvrny. Jednou za týden by se měl aparát vložit do sklenice s vodou a trochou ústní vody, nebo se mohou použít speciální tablety na chemické čištění (jako je tomu u zubních protéz). Pokud není snímací aparátek v ústech, měl by se uchovávat ve speciální pevné plastové krabičce, aby nedošlo k jeho poškození.
PÉČE O FIXNÍ (PEVNÁ) ROVNÁTKA
Fixní rovnátka, a péče o zuby s nimi, je náročnější z hlediska ústní hygieny než u lidí bez rovnátek. Při nalepení aparátku pacient musí dbát zvýšené pozornosti. Nasazením vzniklo mnoho dalších zákoutí, kde se budou po jídle snadno usazovat nečistoty proměňující se v plak. To platí zejména v oblastech u zámečků. Vlivem množících se bakterií hrozí větší nebezpečí vzniku zánětu dásní a zubního kazu. Vše je z důvodu špatného a nepečlivého čištění.
Pokud pacient nemá odpovídající hygienu, při sejmutí rovnátek v místech kolem jednotlivých zámečků budou na zubech bílé skvrny. Jsou to oblasti, kde pomnožené bakterie z plaku vlivem špatné hygieny odvápnily sklovinu. V horším případě v těchto oblastech mohou vznikat zubní kazy.
PÉČE O NEVIDITELNÁ ROVNÁTKA
V případě lingválních (neviditelných) fixních aparátků je ústní hygiena a její udržování ještě náročnější. Čištění vnitřních (orálních) plošek zubů se zanedbává i bez rovnátek kvůli nepřehlednosti. Proto by si pacient měl předem uvědomit, že bude trávit daleko více času s kartáčkem.
HYGIENICKÉ POMŮCKY
Při pravidelné péči čištění a péči o zuby i rovnátka vše probíhá snadněji. Doporučuje se čistit si zuby nejlépe po každém jídle. Kromě klasického kartáčku, který by měl mít malou hlavičku, měkké štětinky a mít jich co nejvíce, by se měl dále pořídit mezizubní a jedno svazkový (sólo, single) kartáček, se kterými se snadněji dostaneme do oblasti kolem zámečků a pod drátem. Na trhu se objevují i kartáčky střižené tzv. „do véčka“. Jsou to speciální ortodontické kartáčky navrženy tak, aby dokázaly lépe vyčistit přilepené zámečky ze všech stran.
ZUBNÍ NIT
K čištění se může použít i zubní nit. Zavede se do mezizubního prostoru pod drátem a protáhne se. Se zavedením nám může pomoci speciální jehla. Následně jemným tlakem na jednu plochu zubu a následně druhou se pomalými pohyby nahoru a dolů vyčistí obě boční plošky zubu. Lze se s ní dostat až do oblasti pod dáseň, a tím se umožní předejít i pigmentaci z potravin a zejména nápojů v těchto prostorách. Na jednotlivé plošky každého zubu by měla být použita nová část vlákna. Kromě nití existují i zubní pásky, které mají jeden konec vlákna tvrdý, voskovaný. Umožňuje snadnější zavedení. Jak nit, tak zubní pásky lze použít v dostatečně velkých prostorách mezi zuby. Zubní lékař názorně ukáže, jak všechny tyto pomůcky správně používat, a také určí správnou velikost mezizubního kartáčku. Také je vhodné koupit si zubní pasty s vyšším obsahem fluoru.
DOPORUČENÍ
Po nalepení rovnátek se doporučuje přizpůsobit jídelníček a jíst méně tvrdá jídla, spíše kašovitou stravu. Zejména při konzumování tvrdé potravy musíme dávat pozor, aby se zámeček neuvolnil a neodlomil. Je vhodné si např. krájet jablka a mrkev. Zabrání se tím případné hrozbě odlomení zámečku.