Péče o zubní náhrady
Již od malička býváme vedeni k tomu, že pokud chceme mít krásné a zdravé zuby, musíme o ně řádně pečovat. Jak je tomu ale u protéz? Znamená to, že když už to nejsou naše vlastní zuby, tak se o ně tedy nemusíme starat? Nikoliv. I umělý chrup potřebuje naši péči, aby nám nezpůsoboval nepříjemné obtíže v dutině ústní a aby plnil svou funkci co nejdéle tak, jak má. Jak tedy o zubní náhrady pečovat?
ZUBNÍ IMPLANTÁTY
Péče o zubní implantáty je velice důležitá. Dokonalá zubní hygiena je v pomyslném žebříčku na prvním místě, neboť jedině tak je možné předcházet vzniku komplikací, jako je např. zánět dásní nebo čelistí. Při vzniklém zánětu totiž může tělo reagovat na implantát jako na cizí těleso a může jej vyloučit, popř. narušit jeho stabilitu v kosti. Ke správné ústní hygieně se na implantáty používají speciální kartáčky doporučené zubním lékařem. Dalšími doplňujícími pomůckami vedoucími k dokonalému vyčištění jsou mezizubní kartáček a zubní nit, které by rozhodně neměly chybět ani při běžné hygieně zdravého chrupu. V neposlední řadě je pak také samozřejmě důležité docházet k pravidelným kontrolám k zubnímu lékaři.
PÉČE O KORUNKY A MŮSTKY
O korunky či můstky se musíme starat stejně pečlivě jako o vlastní zuby. Kolem krčků korunek a pod můstkem se může hromadit zubní plak a zbytky jídla, které mohou být příčinou zápachu z úst, mohou způsobovat krvácení dásní, zánět dásní nebo i parodontitidu. Na čistění krčkových partií okorunkovaných zubů je vhodné používat jednosvazkové kartáčky, které jsou běžně k sehnání ve všech lékárnách či přímo u Vašeho zubního lékaře. Prostory pod můstkem, jeho mezičlenem, jsou snadno čistitelné pomocí mezizubního kartáčku či zubní nitě, která se pod mezičlen zavádí pomocí speciální jehly. Vhodné je používat zejména nitě typu superfloss. U mezizubního kartáčku je nutné zvolit správnou velikost. Ta by měla být taková, aby kartáček šel snadno pod můstek zavést a přitom zaplnil prostor pod mezičlenem. Rozhodně by neměl být zaváděn násilím.
PÉČE O SNÍMATELNÉ NÁHRADY
Ač se může na první pohled zdát, že čištění snímatelných náhrad bude patřit k nejsnadnějším úkonům, není tomu tak. Nejedná se o nějaký složitý proces. Je tomu tak proto, že se ve většině případů snímatelné náhrady týkají starších osob, kterým už v jisté míře chybí určitá dávka zručnosti a, jak se říká, už na to prostě pořádně nevidí, proto mohou snadno přehlédnout nedostatečně vyčištěná místa.
PROČ JE HYGIENA SNÍMATELNÝCH NÁHRAD DŮLEŽITÁ?
Hygiena u snímatelných náhrad je velmi důležitá z důvodu ochrany sliznice protézního lože. Častým onemocněním sliznice bezzubé čelisti je stomatitis protetica. Jedná se o zánětlivé zarudnutí sliznice pod protézou způsobené přemnožením kvasinek při nedostatečné hygieně. Zubní protézy vyžadují podobnou péči jako vlastní zuby. Po každém jídle je třeba vypláchnout ústa vodou. Snímací náhrady se pak, stejně jako zuby, čistí ráno a večer, pokud možno speciálně upraveným kartáčkem na zubní protézy, popř. jakýmkoliv jiným měkkým kartáčkem. Při čištění zubní náhrady není vhodné používat příliš tvrdý kartáček, hrozí totiž poškrábání jejího povrchu. Na poškrábané či jinak poškozené zubní náhradě se pak usazuje mikrobiální povlak, který může být příčinou různých zánětů a chorob. Pro důkladnější dezinfekci náhrady je možné použít celou řadu čisticích tablet či prášků rozpustných ve vodě. Samozřejmostí je také odstranění zbytků potravy z dásní a ze zbývajících zubů v dutině ústní.
PÁR SLOV NA ZÁVĚR
Správnou péčí o své zubní náhrady nejenže prodlužujeme jejich životnost, ale chráníme si tím tak i své orální zdraví. Potíže spojené se špatnou ústní hygienou se objeví zpravidla velmi rychle. Vyznačují se zarudnutím, bolestivostí, krvácením, které si pacient vysvětluje tak, že je chyba v náhradě, která je dráždí. Ano, v určitém procentu to může být pravda, a to z důvodu možné alergické reakce nebo mechanického či chemického dráždění. Ve většině případů je to však spíše způsobeno právě nedostatečnou hygienou, kdy neodstraněný zubní plak obsahující bakterie dráždí dásně a sliznici. Je proto důležité, aby byl pacient o péči své náhrady správně poučen svým zubním lékařem a aby k ní sám přistupoval zodpovědně.