Pečetění fisur u dětského chrupu
Pečetění fisur je jednoduchý preventivní výkon, při kterém se na kousací plošky zubů nanáší plastický materiál. Díky tomu se v rýhách a jamkách zejména nových zubů neusazuje plak a nedochází ke vzniku kazu. Toto ošetření je vhodné zejména pro dětské pacienty.
Proč pečetění fisur?
Jamky a rýhy zubů, neboli fisury, jsou náchylným místem pro vznik kazu. Obzvláště náchylné jsou potom takové jamky a rýhy, které jsou úzké u vstupu, ale jejich spodina je rozšířená. Tato místa bývají obtížně čistitelná, dochází zde k hromadění plaku a hrozí vznik zubního kazu. Hluboké fisury jsou navíc nebezpečné v tom, že mohou zasahovat blízko k hranici mezi sklovinou a zubovinou. Kaz, který zde vznikne, má poté schopnost se velmi rychle šířit do hlubších vrstev zubu.
Abychom tomuto procesu předešli, můžeme využít právě pečetění fisur. Kromě toho, že materiál pečeti uzavře prohlubně zubu, má tato metoda ještě další výhody. Některé materiály, které se k tomuto výkonu používají, mají totiž schopnost uvolňovat ionty fluoridů. Ty se pak mohou zabudovat do struktury zubů a zvýšit jejich odolnost vůči kazu.
Pro koho je tento výkon vhodný?
Metoda se využívá zejména u dětí. Hodnotí se vzhled fisur a jamek, posuzuje se kazivost u daného pacienta i v jeho rodině. Obecně platí, že nově prořezávající se zuby jsou náchylnější ke vzniku kazu a mohou se významně lišit množstvím ulpívajícího plaku. To je dáno především nedostatečným funkčním využitím (protilehlé prořezávající se zuby se nedotýkají), případně přítomností slizničního krytu, který zub při prořezávání pokrývá. Mezi měkké tkáně a zuby se tak snadno dostávají zbytky potravy a místo je obtížně dostupné prostředkům zubní hygieny. Nově prořezané zuby jsou také méně mineralizované a hůře odolávají bakteriím. Kromě samotného prořezávání zubů neboli erupce, je klíčová i doba jejího trvání. Moláry, které mají dobu erupce delší, jsou ke vzniku kazivých lézí náchylnější. Proto metodu pečetění používáme především zde.
Jaké jsou výhody a nevýhody?
Pečetění fisur je jednoduché a rychlé. Protože se jedná o neinvazivní výkon, není třeba se obávat bolesti. Díky utěsnění fisur můžeme předejít vzniku zubního kazu a vyhnout se tak rozsáhlejším zásahům do zubu, které by pro děti mohly být nepříjemné. I přesto je ovšem důležité pravidelně docházet na prohlídky k zubnímu lékaři. Ten zkontroluje, jaký je stav pečetidla a zda nedošlo k jeho poškození. Zároveň je třeba i nadále doma provádět pečlivou ústní hygienu, udržovat vhodné stravovací návyky a nespoléhat jen na pečetění.
Zdroje
- Minčík, Kariologie, Praha: StomaTeam s.r.o., 2014.
- Limeback, Preventivní stomatologie, Praha: Grada Publishing, a.s., 2017.