Photo 129844554 / Dentist © Chernetskaya | Dreamstime.com
P

Potřebujete ústní vodu?

Reklamy v nás vytváří pocit, že všechno, co vidíme, potřebujeme, a jinak to není ani u ústních vod. Kde je ale pravda? Jsou pro naši každodenní rutinu důležité? O tom už v následujících odstavcích.

Jak to tedy je?

Nejdříve se zamysleme nad tím, proč si vlastně čistíme zuby. Naší snahou je odstranit plak složený ze zbytků jídla a bakterií. Když tak neučiníme, začnou se v dutině ústní množit bakterie, které způsobují zubní kaz. Čištění můžeme rozdělit na mechanické (pomocí zubního kartáčku) a chemické, kde nám slouží pasty, gely nebo právě ústní vody. Konzistenci plaku bychom mohli přirovnat ke změklému máslu, a tudíž je k jeho odstranění nutný primárně mechanický pohyb kartáčku. Bez něj by nám ani pasta ani ústní voda nepomohly. Odpovědí na otázku v názvu článku je tedy ne, ústní vodu nutně  nepotřebujeme, ale jsou případy, kdy je její použití vhodné.

Teď se podíváme na látky, které ústní vody obsahují a které nám mohou pomoci při různých obtížích.

Fluoridy 

Flouridy hrají významnou roli v prevenci zubního kazu. Fluoridové ionty pronikají do skloviny a tím dochází k její mineralizaci, a tedy zvýšení odolnosti. U dětí se musí dávat pozor na celkový příjem fluoridů, zvlášť pokud používají také zubní pastu s fluoridy. Při nadbytku této látky totiž může dojít až k fluoróze, která se projevuje jako bílé skvrny na zubech.

Chlorhexidin 

Chlorhexidin má protizánětlivé účinky, proto je vhodný pro pacienty se zánětem dásní nebo parodontózu (viz. dále). Je ale nutné si uvědomit, že ústní voda onemocnění nevyléčí a je potřeba navštívit zubního lékaře.

Na trhu najdeme ústní vody s různými koncentracemi chlorhexidinu:

  • 0,05% koncentrace slouží ke každodennímu užití.
  • 0,12% koncentrace najde využití při bolestivém zánětu dásní nebo aftech, neměla by se však překročit doba používání v délce 3 týdnů.
  • 0,2% koncentrace se může používat pouze po dobu 7–10 dní. Při této koncentraci by při nadužití mohlo dojít k obarvení jazyka a poruchám chuti. Užívá se po operacích v dutině ústní, kdy dočasně není možné provádět klasické čištění kartáčkem.

Je důležité nekombinovat ústní vodu s chlorhexidinem s pastami, kde ve složení najdeme tzv. SLS – Sodium Lauryl Sulfate. Je to běžná pěnící látka nejen v zubních pastách. Svým působením by jednoduše vymazala účinky chlorhexidinu.

Alkohol 

Alkohol má sice silné dezinfekční účinky, ale svým působením vysušuje sliznici. To se může mimo jiné projevit jako zápach z úst. Jeho vysoké koncentrace v ústních vodách proto nejsou vhodné.

Esenciální oleje 

Esenciální oleje, mezi které řadíme menthol, thymol, eukalyptový olej nebo metylsalicylát. Jsou velmi účinné proti bakteriím a lze je používat dlouhodobě.

Jak už ale bylo řečeno, základem čištění je zubní kartáček, ale někdy nám může být ústní voda velmi dobrým pomocníkem, zvlášť trpíme-li na afty, zvýšenou kazivost anebo jsme podstoupili chirurgické vytáhnutí osmiček. Jen si vždy zkontrolujte složení ústní vody, kterou chcete používat.

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?