P

Pravidelné prohlídky u zubního lékaře

Pravidelné prohlídky u zubního lékaře od útlého věku vám pomohou uchovat si zdravé zuby i dásně. Zubní lékař zároveň věnuje pozornost i možným problémům, které se týkají jazyka či měkkých tkání úst, a radí, jak nemocem ústní dutiny předcházet.

Zubní prohlídky jednou za půl roku bývaly dříve běžnou normou, ale v současné době dochází často k zanedbávání pravidelných kontrol. Většina zubních lékařů přitom zdůrazňuje prevenci, aby léčba byla co nejméně nutná. Přesto i dnes většina zubních lékařů věnuje převážnou část svého pracovního času spíše ošetřování zubního kazu a jeho následkům než preventivním opatřením. A přitom chránit zuby před zubním kazem a jeho následky není tak složité.

Pacienti jsou instruováni, jak o zuby pečovat a jak provádět ústní hygienu, aby se předešlo nemocem ústní dutiny. Měli by svého zubaře vyhledat i tehdy, když je některý zub bolí, když o něj přijdou nebo se jim kousek odštípne nebo když mají potíže se zubními náhradami. Zubař jim rovněž poradí v případě, že jim páchne z úst nebo je bolí čelisti. Díky anestetikům a novým technologiím je stomatologie nyní mnohem méně bolestivá a důraz na prevenci omezil nutnost radikálních léčebných zásahů.

 

JAKÉ JSOU TYPY ZUBNÍCH VYŠETŘENÍ?

  • Komplexní zubní vyšetření, které dítě či dospělý většinou podstoupí při první návštěvě zubního lékaře.
  • Preventivní zubní prohlídka, provádí se každých šest měsíců jak u dětí, tak u dospělých.
  • Akutní vyšetření, které se již týká specifického problému, například náhlé bolesti zubu.
  • Specifické vyšetření, například rentgenologické či ortodontické, je doporučeno zubním lékařem v případě potřeby.
  • Zdravotní pojišťovny hradí svým pojištěncům tato základní vyšetření zpravidla v plném rozsahu.

KDY ZAJÍT S DÍTĚTEM K ZUBAŘI

První preventivní prohlídku doporučují zubní lékaři již v období před prvním rokem života dítěte, kdy ještě nejde o žádné ošetření, ale o první kontakt se zubním lékařem. Preventivní prohlídky dětí bez ošetření nebo jednoduchá preventivní ošetření (aplikace fluoridového gelu, laku) a vhodný psychologický přístup zubního lékaře jsou důležitou výchovnou součástí v celém systému stomatologické prevence.

 

JAK PREVENTIVNÍ PROHLÍDKA PROBÍHÁ?

Zubní lékař se vás nejprve zeptá, zda u vás od poslední prohlídky nenastaly nějaké potíže. Potom vám zuby prohlédne pod jasným světlem, často za pomoci zrcátka a sondy. Vyšetří, zda vám případné nové zuby, například zuby moudrosti, rostou, jak mají. Prohlédne, zda se vám některý zub nekazí a zda netrpíte nemocí ústní sliznice a parodontózou. Případné zbytky potravy odstraní vstříknutím vody a vzduchu; vzduch navíc pomáhá zjistit citlivost chrupu. Po každé prohlídce se použité nástroje sterilizují a rukavice se znehodnotí.

Zubnímu lékaři pomáhá sestra, jejímž úkolem je odsávat pacientovi hromadící se sliny odsávačkou, připravovat nástroje a případně pořizovat záznamy do karet pacientů. Vždy během preventivní prohlídky je nutné chrup také zrentgenovat, aby se zjistily případné vady, které nejsou běžně patrné, například kazy v mezizubních prostorech nebo problémy se zubními kořeny. Rentgenový film na speciálních nosičích, určený k pořizování intraorálních snímků, se přitom umisťuje do dutiny ústní a rentgenový přístroj se přikládá ke tváři. Snímek celé čelisti právě tak jako snímky jednotlivých úseků zubů, kořenů a dutin zprostředkovává rentgen panoramatický nebo snímkování pomocí OPG (ortopantomografu). Někteří zubní lékaři používají intraorální kamery spojené s monitorem, takže pomocí takto pořízených snímků mohou pacientům objasnit vzniklé potíže a možnosti léčby.

Pokud kromě prohlídky potřebujete i ošetření, musíte si obvykle sjednat ještě jeden termín. Není-li vám jasné, jakou léčbu vám lékař nabízí, nechte si ji podrobně vysvětlit a zeptejte se i na její předběžnou cenu. Zubní lékař vám také může odstranit plak a zubní kámen ultrazvukem a zuby vyleštit. Plak je přilnavý povlak s obsahem bakterií, který se hromadí v ústní dutině; bakterie mohou vyprodukovat kyseliny, které zuby napadají, pronikají sklovinou a způsobují kazy. Zubní kámen je vlastně na zubech ztvrdlý plak.

 

PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY U DOSPĚLÝCH

Prevence u dospělých se zaměřuje na:

  • vyšetření stavu chrupu,
  • parodontózu,
  • stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní;
  • prevenci onkologie, tedy pátrání po přednádorových změnách a ponádorových projevech chrupu;
  • instruktáž o udržování správné hygieny.

PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY U DĚTÍ

Na první preventivní prohlídku by měla dítě přivést matka mezi 6–12 měsícem života a pak 2krát za rok. Během ní se provede:

  • založení dokumentace;
  • anamnéza se zaměřením na vývoj a věk 3, 6, 12, 15 let;
  • vyšetření chrupu, parodontu, postavení zubů a čelisti;
  • onkologická prevence;
  • poučení o zubní hygieně.

MDDr. Veronika Andělová

Chcete dostávat emailové novinky?