Photo 147127497 © Misea Adrian Marius | Dreamstime.com
P

Preventivní prohlídka

Abychom udrželi svá ústa v dobré kondici, je potřeba o ně pečovat. Chodit pravidelně na preventivní prohlídky, dentální hygienu a své zuby si správně čistit. Do péče o dutinu ústní se zapojujete nejen vy sami, ale také váš ošetřující zubní lékař a dentální hygienista/ka. Je potřeba si uvědomit, že ústa nejsou jen zuby. Zubní lékař má v popisu práce kontrolovat nejen váš chrup, ale i okolní tkáně v ústech a okolí.

Každý pacient by měl být u svého zubního lékaře registrován. Lékař provede vstupní vyšetření, udělá léčebný plán a doporučí preventivní prohlídky, nejlépe 2x ročně.

Když se objednáte na prevenci, je dobré si doma předem připravit všechny otázky, na které se chcete lékaře zeptat. Dále si připravte jakékoli změny svého zdravotního stavu a seznam léků, které užíváte. Je důležité si s lékařem dobře porozumět a všechno mu sdělit, jen to vede k vzájemné důvěře a dobré spolupráci.

Průběh vyšetření

Lékař by si měl na prohlídku vyhradit dostatek času a zajistit odpovídající podmínky. Potřebuje kvalitní světlo, vyšetřovací nástroje pro zuby i dásně a zvětšovací optiku v podobě lupových brýlí nebo operačního mikroskopu. Měl by se vás také zeptat, zda se nezměnil váš zdravotní stav, nepřibyly léky, co vás trápí a podobně. V klidu a pečlivě vyšetří zuby, jejich anomálie ve tvaru, počtu a postavení a zkontroluje případné odchylky ve skusu. Každý zub osuší proudem vzduchu, osahá zubní sondou, na zub může poklepat, vyzkoušet viklavost a přiložit studenou vatičku, aby zjistil, zda je zub citlivý. Prohlédne dásně a závěsný aparát zubů. Sondou určenou k měření dásňových kapes okolo zubu může zhodnotit přítomnost parodontózy. Dále sleduje stav a změny na sliznicích, které by mohly signalizovat možné nádorové stavy či jiná onemocnění. Zároveň zkontroluje retní červeň a kožní kryt v obličeji a na krku.

RTG snímkování

Nedílnou součástí zejména vstupního vyšetření nebo vyšetření po větším zákroku jsou rentgenové snímky. Rentgenuje se buďto pomocí senzoru, který se vkládá do úst těmito snímky se hodnotí mezizubní prostory a také oblasti okolo hrotů kořenů. Nebo se jednou za 2 roky  zhotovuje panoramatický přehledový snímek, kde jsou zachyceny všechny zuby, čelistní kosti a dutiny, čelistní kloub a další struktury. 

Moderní vyšetřovací metody

Existují další moderní přístroje, které se dají při preventivní prohlídce použít. Například pokud je potřeba detailnější zobrazení určitého zubu nebo místa v čelisti, je možné provést 3D CBCT rentgenový snímek. Laserová detekce zubního kazu přístrojem Diagnodent nebo detekce kazu technologií DIFOTI u přístroje Diagnocam, kdy se zub prosvěcuje světlem se speciálně stanovenou vlnovou délkou. 

Názorné je také využítí barevných indikátorů zubního plaku a další metody. Nebo lékař často zhotoví fotografické snímky zubů fotoaparátem či pomocí intraorální kamery a díky běžné vzualizaci problému se s pacientem lépe dorozumí a dohodne na dalším postupu. 

Lékař vyhodnotí všechna provedená vyšetření. Pacientovi sdělí, co při nich zjistil a nastíní možnosti terapie uvedené v léčebném plánu, doporučí dentální hygienu a další prevenci.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?