Photo 66009906 © Bymandesigns | Dreamstime.com
P

Proč nejsou zubní implantáty bezstarostné řešení na celý život

Pacienti často mívají představu, že jakmile dojde extrakci zubu, který je už dlouho trápil, bude problém se šířícími se kazy vyřešen. Nechají si jednoduše zavést dentální implantát a následně zhotovit korunku za pár desítek tisíc korun. A bohužel panuje ve společnosti i mýtus, že „umělý zub“ se nezkazí, a proto se tedy nemusí čistit. Potom tito pacienti končí po pár měsících v ordinacích s uvolněným implantátem, kdy už je na záchranu pozdě.

Vždy, než pacient bude moci přejít k chirurgické fázi, tedy zavedení samotného implantátu, případně augmentace nebo sinus lift, musí lékař zkontrolovat, zda je pacient vhodným kandidátem. Je důležité, aby ústní hygiena byla na výborné úrovni. U pacientů, kteří nedostatečně čistí, roste riziko zánětů a následně až odhojení implantátu. Již při navrhnutí této léčby by měl lékař zdůraznit nutnost zvýšené péče o dentální implantát a pravidelných návštěv v zubní ordinaci.

Další kontraindikací může být nedostatek kosti. Často může být vyřešen augmentací nebo sinus liftem, tedy doplnění chybějící kosti. Problém může nastat i u pacientů se závažnými systémovými chorobami nebo u silných kuřáků. Tato omezení již vyžadují individuální posouzení lékařem.

Když se správně nestaráme o vlastní zuby a jejich okolí, dojde k parodontóze. Stejné platí i o dentálních implantátech, kdy vzniká onemocnění periimplantitida. Rozdíl je v odlišném spektru bakterií. Dá se jí předejít správnou ústní hygienou a také pravidelnými kontrolami u zubního lékaře, který podle rentgenové snímku vidí, co se pod implantátem děje a lze tak řešit problémy včas.

Metod, které se používají na péči o zubní implantát je hned několik. Základem je samozřejmě správný zubní kartáček s měkkými a rovně střiženými štětinkami. Vhodná je metoda Bassova, kdy kartáčkem děláme jemné kroužky na hranici dásně a zubu. U Stillmanové metody poté stíráme směrem od dásně k řezací hraně zubu. 

Zvýšenou pozornost vyžaduje především krček implantátu. U implantátu není plynulý přechod mezi krčkem a kořenem jako u vlastního zubu. Vzniká zde tak prostor, který je obtížně čistitelný a mohl by se stát rezervoárem plaku a bakterií. První možností je speciální typ zubní nitě tzv. Superfloss. Na ni máme zavaděč pro snadnější manipulaci a poté „chlupatou“ část, která díky slinám nabobtná, zvětší tak svůj průměr a efektivnější prostor vyčistí. Tato pomůcka však vyžaduje zvládnutí techniky a pro některé pacienty může být práce se superfloss obtížná. 

Pokud je pacient zvyklí pravidelně používat mezizubní kartáčky, tak i v případě implantátu je to jedna z možností. Je však nutné vybrat speciální mezizubní kartáček na zubní implantáty, který má drátek potažený plastem, aby nedošlo k poškození. 

V případě rozsáhlých prací, kde je implantáty nahrazen celý chrup, je vhodná ústní sprcha, která sice nemusí být tolik precizní, ale práce s ní je snadno osvojitelná.

Zubní implantát je vysoce estetickým řešením pro spoustu pacientů, které však vyžaduje nemalou investici. Pokud však pacient bude důsledný, tak tato umělá náhrada je, co se týče kvality života, na první příčce.

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?