P

První dny se zubní náhradou

Ztráta jednoho či několika zubů postihne během života téměř každého. Tato nepříjemná situace však není jen problémem fyzickým, ale pro mnohé také psychickým. Je totiž důležité si přiznat, že ztráta zubů může postihnout každého bez ohledu na věk. V tomto článku se zaměříme na první dny užívání zubní náhrady.

K ČEMU ZUBNÍ NÁHRADU?

Zuby slouží především k rozmělňování potravy a mají zásadní význam pro správnou artikulaci při mluvení. Proto existuje celá řada zubních náhrad, pomocí nichž můžeme funkci ztracených zubů více či méně nahradit. Od nejmenších, kterými jsou zubní korunky indikované při ztrátě části zubu, až po celkové zubní náhrady nahrazující celý chrup.

 

Zubní náhrada má však i estetický význam. Správně uspořádané zuby modelují tvar obličeje a pomáhají nám udržet svaly v okolí úst napnuté a plné. Pokud bychom ztracené zuby nenahradili, dříve či později by došlo k povolení mimických svalů a upadání rtů.

JAK SI ZVYKNOUT NA ZUBNÍ NÁHRADU?

První nasazení zubní náhrady je pro mnohé šokem. Náhrada nám způsobuje pocit cizího tělesa v ústech, tlačí a dráždí naši sliznici, proto řada lidí zubní náhradu ihned z úst vyjímá a přistupuje k postupnému navykání. To je však velká chyba! Zubní náhradu, obzvláště v prvním týdnu používání, musíme nosit co nejčastěji. To znamená, že ji neodkládáme ani při spaní. Ačkoliv Vám může nasazená zubní náhrada během spaní způsobit nejednu probděnou noc, v budoucnu si budete gratulovat, že jste právě tento krok učinili.

 

PÉČE O ZUBNÍ NÁHRADU A ÚSTA

Zubní náhradu je důležité při nepřetržitém nošení minimálně jednou denně z úst vyjmout a důkladně vyčistit. To je nezbytné pro udržení hygieny náhrady a zdravé dutiny ústní. Pamatujte, že umělý chrup potřebuje více péče než vlastní zuby. Proto neváhejte a navštivte specialistu či lékárnu, kde potřebné přípravky pro péči o náhradu jistě naleznete.

 

ÚSTA SI JIŽ ZVYKLA, CO TEĎ?

Později, když jsou ústa na zubní náhradu zvyklá, je vhodné ji v noci odkládat. Místa, na kterých náhrada během dne drží, jsou večer otlačena a potřebují se zregenerovat. Pokud bychom náhradu dlouhodobě používali i v noci, vystavujeme se riziku vzniku závažných slizničních onemocnění.

 

JAKÉ PROBLÉMY MŮŽE ZUBNÍ NÁHRADA ZPŮSOBOVAT?

Na zubní náhradu si nelze zvyknout během jednoho dne. Proces zvykání mnohdy trvá několik dní, ale spíše týdnů a závisí především na typu náhrady a nátuře každého z nás. Zpočátku Vás bude trápit především:

  • pocit cizího tělesa v ústech,
  • otlaky a bolestivé podněty,
  • pronikání jídla pod náhradu,
  • netěsnost náhrady a pocit uvolnění.

 

Je dobré připomenout, že prvotní problémy s používáním zubní náhrady nejsou vážnými komplikacemi a jejich řešení je poměrně snadné. Pocit cizího tělesa v ústech odezní v průběhu soužití s náhradou. Pronikání jídla pod náhradu je otázkou několika týdnů, během kterých se naučíme zubní náhradu používat při konzumaci potravin. Netěsnost a pocit uvolnění je problémem obzvláště u pacientů, jejichž tvar dásně výrazně omezuje sání náhrady. Těmto pacientům je doporučen fixační krém. Ten nejenže zvyšuje přilnavost náhrady, ale také výrazně zlepšuje komfort při rozmělňování potravy. Otlaky a bolestivé podněty musíme řešit se zubním lékařem, který stanoví jejich příčinu a nápravu.

 

JÍDLO A PITÍ SE ZUBNÍ NÁHRADOU

Konzumace potravin je pro mnoho uživatelů zubních náhrad tím nejtvrdším oříškem. „Mnohdy je pro mě problém náhradu udržet v ústech, natož se normálně najíst,“ často slýcháme ve stomatologických ordinacích. Avšak podobně jako první nasazení náhrady i první kousání a rozmělňování potravy se musí natrénovat. To mnohdy vyžaduje notnou dávku trpělivosti a snahy.

 

JAK MÁM ZAČÍT?

Nejprve musíme začít konzumovat takové potraviny, které nám nebudou činit obtíže. To jsou především měkké nelepivé poživatiny, nejlépe nadrobno nakrájené, jako jsou brambory, měkká zelenina a ovoce, rýže, kompoty nebo vajíčka. Jakmile se naučíme žvýkat symetricky, tedy zatěžovat obě strany náhrady současně pomocí stejného tlaku, můžeme stravu obohatit o tvrdší potraviny. Při žvýkání se soustředíme především na správnou pozici sousta a nesnažíme se jidlo ihned polknout. Nové návyky je třeba si zafixovat a upevnit.

 

Pozor na konzumaci teplých potravin a nápojů. Zubní náhrada, obzvláště celková, zbavuje uživatele citlivosti, ten posléze nevnímá teplotu právě konzumované potraviny či nápoje. Popáleniny dutiny ústní jsou velmi nepříjemným problémem.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?