Photo 258281353 © Salarko | Dreamstime.com
R

Resekce kořenového hrotu (RKH)

Možná to také znáte. V ústech máte mrtvý zub, kanálky ošetřené, ale stále je něco špatně… Zub je citlivý na skus, někdy cítíte tlak v dásni, jindy se udělá píštěl a uniká z ní hnis, v nejhorším případně jste již zažili otok. Na vině těchto obtíží je periapikální granulom, lidově váček.

Celý problém si představme jako dutinu v kosti se zánětem uvnitř, do níž kouká konec kořene. Lékař problém odhalí po zhotovení rentgenového snímku, kde vidí okolo konce kořene kulovité tmavé místo, různého rozsahu. Dutina vzniká nejčastěji působením bakterií procházejícími kořenovým kanálkem do kosti. V kosti postupně vzniká ohraničený granulom. Váček nemusí být bolestivý, léčit se však musí! Nutno podotknout, že některé váčky jsou dlouhá léta bez projevů, ale také se můžou přihlásit o slovo jako časované bomby. Aktivace váčku směřuje k rozvoji kolemčelistního zánětu. Neopomeňme problematiku fokální infekce, kdy granulom je fokus a měl by být lékařem aktivně vyhledáván.

Proč resekce kořenového hrotu? 

Kořenem zubu vede z pravidla jeden až dva kořenové kanálky. Hlavní kanálek se povětšinou daří dobře vyčistit, opracovat a zaplnit. Jenže na jeho konci, v oblasti hrotu může být velké množství odboček, takzvaná kořenová delta. Právě tenhle kus kořene komunikuje s váčkem. V odbočkách žijí bakterie a není snadné je odsud vyhnat.

Kořeny se standartně ošetřují od korunky ke hrotu, ortográdně (vpřed). Anatomie kořenů může být často záludná! Ošetření kanálků si mnohdy vyžaduje hodně času a trpělivosti operatéra, velký pomocník je mikroskop plus moderní přístroje a nástroje k ošetření. I přes veškerou snahu lékaře se váček zkrátka někdy vytvoří. Další kapitolou jsou překážky v průchodu kanálkem, například kořenový čep s korunkou. V ten moment se začne uvažovat o provedení resekce kořenového hrotu s retrográdním (od konce) plněním.

Jak celé ošetření probíhá? 

Ošetření může provést váš ošetřující lékař u sebe v ordinaci, je-li k tomu způsobilý nebo dostanete žádanku na vyšší chirurgické pracoviště, kde výkon provede chirurg.

Celý zákrok absolvujete v lokální anestezii a ihned můžete odejít domů, bez žádného omezení. 

Lékař píchne znecitlivující injekci. Nic nebolí. Problém je schovaný v kosti pod dásní, tu si lékař odklopí, aby dobře viděl a ošetřil celý problém. Následuje snesení kosti kostní frézou nebo piezochirurgickým přístrojem (šetrná chirurgická preparace pomocí ultrazvuku). Zkrátka chirurg vypreparuje okénko do váčku a ten pořádně vyčistí. Když získá dobrý přehled a přístup ke kořeni, odpreparuje z něho asi koncové 3 mm, tedy kořenovou deltu. Pokračuje se revizí konce kořenového kanálku. Speciálními malými nástroji se vypreparuje kousek kořenového kanálku a retrográdně se utěsní nejčastěji kalcium silikátovým cementem, například MTA. Dáseň se pevně sešije. Asi za týden se stehy vyndávají a rána se kontroluje. 

Po zákroku se často dostaví mírný otok, či modřinka, ale vše rychle zmizí. Dásně se zahojí do týdne, ale kost potřebuje více času. Výsledek se následně hodnotí z rentgenových snímků, granulom by měl začít mizet.

Resekce kořenového hrotu se těšila oblibě hlavně v minulosti. I přes to, že moderní stomatologie umožňuje vyřešit dříve neřešitelné, indikace k RKH stále existují.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?