R

Rovnátka neboli ortodontický aparát

Každý člověk má jistou genetickou predispozici k určitému tvaru a postavení zubů. Mít krásný úsměv s rovnými zuby je jistou výhodou nejen v osobním životě, ale jistě i v profesním. Dodává sebevědomí, optimizmus, a tím i pohodu a zdraví

PROČ MÍT ROVNÉ ZUBY?

Mít rovné zuby je důležité při kousání a rozmělňování potravy. Nejen, že lépe vypadají a krásný úsměv nám dodává větší sebevědomí, ale přispívají i k lepšímu čistění, a tedy k menšímu riziku vzniku zubního kamene, kazu, parodontózy a předčasné ztrátě zubů. Srovnat zuby lze i v pozdějším věku, nicméně neléčené vady se mohou v průběhu let zhoršovat.

ROVNÁTKA NEBOLI ORTODONTICKÝ APARÁT

Rovnátka (ortodontický aparát) jsou druhem zdravotní pomůcky, kterou využívají specializovaní zubní lékaři, ortodontisté, k narovnání, usměrnění růstu či k udržení postavení již srovnaných zubů. Mohou být použita jak na horní, tak i na dolní čelist. Dělí se na fixní a snímatelná.

 

KDY PŘEMÝŠLET O POŘÍZENÍ ROVNÁTEK?

  • Předkus – přední zuby výrazně vyčnívají před dolní
  • Hluboký skus – horní zuby překrývají dolní o více jak polovinu
  • Obrácený skus – horní zuby jsou při skusu za dolními
  • Otevřený skus – horní a dolní zuby se při skusu nedotýkají
  • Stěsnané zuby, různě překřížené
  • Mezery mezi zuby
  • Střed horního a dolního zubního oblouku nejsou v jedné rovině
  • Problémy při kousání, zuby se obrušují a odlamují

 

Ortodoncie je obor, který se zabývá diagnózou, prevencí a nápravou nepravidelností zubů a čelistí. K těmto specialistům se může přijít s doporučením od zubního lékaře, ale i bez něj.

 

SNÍMACÍ ČI FIXNÍ ROVNÁTKA?

Rovnátka lze mít v každém věku. Obvykle se snímací rovnátka používají jen na usměrnění růstu zubů u dětí. Na úpravu postavení zubů a vad skusu se jinak používají fixní ortodontické aparátky. Ty se ve většině případů aplikují zároveň na horní a dolní chrup z důvodu správného kontaktu po léčbě. Pokud se zuby rovnají jen v jedné čelisti, pak na sebe správně nedokusují a je velmi obtížné je po sejmutí rovnátek udržet vyrovnané. Nedokonalý skus může zuby také poškozovat.

 

LÉČBA

Léčba obvykle probíhá v několika fázích, během nichž dojde k pečlivému vyšetření, zrentgenování a otisku nebo 3D scan zubů. Pacient se následně dozví více informací o svých vadách a plánech léčby. Většinou je na výběr více možností. Lékař podá informace o vlastnostech jednotlivých aparátů, jejich výhodách i nevýhodách, z nichž si následně každý zvolí takovou variantu, která mu bude nejvíce vyhovovat.

 

Následuje vlastní léčba, která je v každém případě časově náročná, obvyklá doba léčby je kolem 2 let. Výsledek však stojí za to. Samotná aplikace kroužků a zámků nebolí, ale po nasazení se může mírná bolest objevit. Neměla by však trvat déle než 1–2 týdny. Zámečkem může být také drážděna dáseň, tomu zabrání tzv. pacientský vosk, který se na aparát v daném místě přitiskne.

 

Během nošení, ale i po sundání aparátku, musíme docházet na kontroly nejen k ortodontistovi, ale také k vlastnímu zubnímu lékaři, a dodržovat všechny pokyny, zejména co se týče ústní hygieny.

 

Někdy je nutné i extrahovat (vytrhnout) některé zuby. Většinou se jedná o jeden z premolárů, třenových zubů (mezi špičáky a stoličkami). Pacient většinou dostane doporučení ke svému zubnímu lékaři, který zákrok provede. Přednostně se extrahují zuby s výplněmi, kazy či jinak poškozené.

 

V jistých případech lze zúžit zubní oblouk jen tzv. zábrusy skloviny (stripping). Dané zuby se nepatrně obrousí (0,25 mm) a následně důkladně vyleští. Nehrozí vyšší kazivost, avšak projevuje se zvýšená citlivost, která však většinou do jednoho měsíce odezní. Tato metoda však nelze praktikovat u všech pacientů.

 

CENY

Zdravotní pojišťovny dnes hradí část ortodontické léčby dětem, ale přispívají i dospělým. Pacient si hradí část na materiál rovnátek, neplatí však za jednolité návštěvy v ordinaci (kromě prvních tří), kterých může být i patnáct. Cena je u každého pacienta jiná, neboť záleží na rozsahu a typu použitého materiálu. Je nutné se i informovat u vlastní zdravotní pojišťovny. Poměrně vysoká cena za rovnátka se odvíjí od jejich drahých součástí, náročností práce kvalifikovaného personálu i nutností mít široké spektrum pomůcek. Cena se navyšuje při nadstandardní péči z hlediska estetiky, jako je tomu u lingvální (neviditelných) rovnátek, z důvodu vysoké individuality při výrobě, nebo u zámků fixních aparátků z keramiky či safíru.

 

Ceny jsou tedy velmi individuální. Kompletní léčba fixními aparátky u dětí přijde minimálně na 25 000 Kč a u dospělých cena začíná na 30 000 Kč. Příplatek za jeden keramický či safírový zámek je kolem 600 Kč. Cena lingválních (neviditelných) fixních rovnátek se pohybuje v rozmezí mezi 70 000 až 100 000 Kč. Snímací rovnátka přijdou asi na 1 000 Kč, ale snímací průhledná foliová rovnátka (Invisalign, Orthocaps) určených pro méně závažné anomálie dospělých pacientů už vyjdou i na 60 000 Kč pro jednu čelist.

MDDr. Kristýna Horáková

Chcete dostávat emailové novinky?