S

S jakými nástroji se setkáte v zubní ordinaci?

Možná jste už někdy zubaře slyšeli názvy jako sonda, hladítko nebo srpek. Asi by vás nenapadlo, že byste tyto názvy slyšeli právě v zubní ordinaci. Jak tyto nástroje vypadají, k čemu slouží a proč tyto na první poslech nelékařské nástroje jsou součástí vybavení každé ordinace? Na tyto otázky vám následující řádky odpoví a jistě už budete na další návštěvě u zubaře více v obraze.

Jsou to nástroje, které jsou v  ordinaci nejvyužívanější a používají se bez výjimky na každého pacienta. Jako první začneme sondou. Ta klasická má ostrý hrot a lékař pomocí ní zkoumá kousací plošky zubu. Zda tam nevzniká žádný kaz a také kontroluje kvalitu plomb a ujišťuje se, že jsou stále kvalitní a plní svou funkci. Zrcátko je nezbytné k tomu, abychom pořádně viděli i na horní zuby a také na zadní plošky. Bez něj by se snadno ledacos přehlédlo. A na závěr pinzeta, která funguje jako naše prodloužené prsty a díky ní lehce vše podáme, vytáhneme nebo vložíme.

Nástroje na tvorbu plomby 

Zde se zaměříme především na tu bílou – kompozitní plombu. Poté, co lékař odvrtá kaz a vytvoří si v zubu tzv. kavitu (jamku s hladkými okraji), může se přesunout na tvorbu výplně. Bílý materiál do kavity nanáší pomocí kuličkového cpátka. Vždy vytvoří malou vrstvičku, kterou následně osvítí UV lampu, díky tomu vrstva ztuhne.  To dělá, dokud se nedostane k povrchu zubu. Zde je už nutné začít modelovat hrbolky, zářezy a různá zakulacení. K tomu nám slouží nepřeberné množství modelovacích nástrojů, které vytvoří dokonalý tvar zubu. Patří sem již zmiňované hladítko, kterým snadno vymodelujeme reliéf kousací plošky, ale i prostor mezi zuby. Srpek nám zase odstraní přebytky plomby. 

Trhání zubů 

Množství nástrojů u trhání hodně závisí na poloze zubu. V ideální situaci lékař nejdříve poprosí sestřičku o tzv. Bein. Ten nám uvolní zub připevněný vlákny ke kosti. Následně je nutné vybrat vhodné extrakční kleště. Je jich mnoho druhů a tvarů a jejich užití volíme podle toho, kde se zub nachází a také zda má ještě celou korunku nebo mu zbývají už jen kořeny. V případě, že jste komplikovanější případ, bude lékař potřebovat i skalpel. Vše ale probíhá v lokální anestezii, takže bolest pociťovat určitě nebudete. 

Nástrojů, které Váš zubař používá je samozřejmě mnohem více, ale ty už se velmi často liší v každé ordinaci. Každému se lépe pracuje s jiným náčiním, pomocí kterého dojde požadovanému výsledku.

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?