Suchost v ústech
Subjektivní pocit suchosti v ústech nazýváme termínem xerostomie. Ta má svou příčinu ve slinných žlázách nebo mimo ně, důsledkem je pak malé množství sliny v ústech.
Proč potřebujeme sliny?
Slina má mnoho funkcí, mezi ty nejdůležitější patří mechanické odstraňování zbytků potravy, antibakteriální působení, remineralizace (tj. návrat iontů do skloviny poté, co se vyplavily vlivem kyselého prostředí). Zároveň s tím se již v ústech zahajuje trávení sacharidů a díky slině je pro nás mnohem snadnější žvýkání i polykání soust.
Jaké příznaky můžete pociťovat?
Suchost v ústech může být různě závažná. Někteří pacienti snížené množství sliny nemusí ani zaznamenat, u některých naopak důsledky mohou snižovat celkovou kvalitu života. Mezi nejčastější příznaky, které pacienti s touto diagnózou uvádějí, patří pocit lepivosti až bolesti v ústech, potíže se zpracováním potravy i mluvením, změny vnímání chuti, suchý a rozbrázděný jazyk a zápach z úst. Chybějící slina ale v dlouhodobém hledisku vede i ke zvýšené tvorbě kazů a náchylnosti ke vzniku infekcí na sliznici.
Nejčastější příčiny vzniku xerostomie
- Dehydratace
- Dýchání ústy – ať už během spánku nebo jako nevhodný návyk
- Psychologické (stres)
- Sjögrenův syndrom – autoimunitní onemocnění způsobující omeze
- Diabetes mellitus
- Vedlejší účinek některých léků – zejména antidepresiva, antihistaminika a diuretika
- Vedlejší účinek radioterapie
- Trauma nebo nádor slinné žlázy
- Deficit nutrientů – poruchy příjmu potravy
Jak řešit suchost v ústech?
Pokud máte podezření na suchost v ústech, je na místě tuto situaci konzultovat s lékařem. Pro objektivní diagnostiku se používá tzv. Škachův test, který spočívá v měření množství vyprodukované sliny jednak v klidu, následně při stimulaci žvýkáním parafínových tabletek. Pokud množství sliny opravdu není dostatečné, je vhodné odhalit příčinu tohoto stavu a pokusit se ji eliminovat.
Tipy, jak si pomoci sám
- Dostatečně pijte – hydratace je klíčová pro snížení pocitu sucha v dutině ústní, nejlepší je samozřejmě čistá voda
- Snažte se vyhnout nápojům které dehydratují – zejména alkoholu a kávě
- Během dne žvýkejte žvýkačky bez obsahu cukru – žvýkání napomáhá stimulaci tvorby sliny
- Pokud máte rýmu, používejte přípravky proti ucpanému nosu, abyste zabránili ústnímu dýchání
- Užívejte přípravky nahrazující slinu po konzultaci se svým lékařem
- Pečlivě dodržujte ústní hygienu, abyste předešli dalším problémům
Soňa Chamlarová
Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.