Tetracyklinové zuby
Tetracyklin též TET je širokospektré antibiotikum, užívané zejména k léčbě respiračních infekcí, chlamydiózy, boreliózy a mykoplazmózy. Novější generace tetracyklinových antibiotik jako minocyklin aplikujeme u těžších forem akné.
PROČ TETRACYKLIN ZBARVUJE ZUBY?
Podávání tetracyklinu je kontraindikováno u dětí mladších 12 let, těhotných a kojících žen. Pokud takováto situace nastane, dochází k ukládání tetracyklinu do kostí a zubů vyvíjejícího se jedince. Rozsah zabarvení závisí především na délce léčby, typu a množství užívaného tetracyklinu. Lehčí forma usazování tetracyklinu v zubech se projevuje žluto-hnědým zabarvením skloviny. U těžších forem je povrch zubů modro-šedý. Sekundárně může nastat ztráta vitality zubu (zub umírá) a to především při nedokonalém ošetření.
MOHU TETRACYKLINOVÉ ZUBY VYBĚLIT?
Redukce barevných změn způsobených tetracyklinem je dlouhodobý proces s ne vždy uspokojivými výsledky. Je důležité si uvědomit, že škody vzniklé užíváním tetracyklinu jsou nevratné. Estetická stomatologie je schopna do určité míry redukovat škody vzniklé TET, ale nikoli vrátit chrup do zdravého stavu. Výchozím bodem léčby je určit závažnost zabarvení tetracyklinem. Ošetřující lékař zváží možná rizika a navrhne plán léčby. Zde se držíme pravidla: lehčí formy zabarvení se vybělí jistě, těžší formy se vybělí možná. Tento předpoklad je zásadní z hlediska přístupu pacienta, který často očekává nemožné. Časová náročnost bělení tetracyklinových zubů vyžaduje kromě dlouhodobé aplikace bělícího prostředku i aktivní přístup pacienta, který musí striktně dodržovat pokyny stomatologa. Možností redukce škod napáchaných TET je hned několik. Z hlediska invazivnosti zákroku je však nejvhodnější metodou domácí bělení pomocí nosiče pod dohledem stomatologa.
DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ
Technika domácího bělení zubů nám přináší nejpřesvědčivější výsledky. Vzhledem k povaze problému je však nezbytné častěji konzultovat proces bělení s ošetřujícím lékařem. Redukce tetracyklinových zubů je dlouhodobý proces, který nezřídka trvá déle než 3–6 měsíců. Mohou však nastat případy, kdy je nutné prodloužit dobu bělení na 12 měsíců a více. Tyto případy jsou odrazem závažnosti zabarvení a doby užívání tetracyklinových antibiotik.
ORDINAČNÍ BĚLENÍ
Další metodou je možnost ordinačního bělení. Tato technika je účinná pouze u lehkých zabarvení způsobených TET. Bohužel je u většiny pacientů neúčinná vzhledem ke krátké době působení bělícího prostředku. Tento typ bělení bývá často kombinován s účinnějším domácím bělením, jako tzv. startovací bělení.
Důležité! Problematiku Tetracyklinových antibiotik a jejich vnějších projevů vždy konzultujte s ošetřujícím lékařem. Nikdy se bez předešlé konzultace problému nepřikláníme k volně prodejným bělícím prostředkům!