Trhání zubů moudrosti
Ne každý je hrdým majitelem zubů moudrosti. Někdo je má, jiný ne. Když vyrostou, dobře se zařadí a pokud o ně budete řádně pečovat, nemusí vám komplikovat život. Často to ale takto ideální není.
Osmičky jsou v ústech poslední třetí stoličky. Zkrátka ty zuby úplně vzadu. Nejvíc ze všech zubů v ústech podléhají různým variacím co do počtu, tvaru i uložení. Díky těmto častým odlišnostem se péče o ně, potažmo jejich ošetření, je často náročná a někdy i nemožná.
Zuby moudrosti se buď zcela prořežou do dutiny ústní a dobře se zařadí k ostatním zubům, jindy jsou různě skloněné do všech stran. Časté jsou případy, kdy se zuby prořežou jen částečně nebo vůbec neprořežou. V těchto případech jsou neúplně či kompletně kryty sliznicí nebo kostí. Při nestandardním postavení zubu je velmi pravděpodobné postižení kazem a můžou také ohrožovat zub předešlý nebo dokonce protilehlý.
Důvody k vytržení zubů moudrosti
Z předešlého vyplývá, že je dobré osmičky sledovat již od dětství a někdy přistoupit k preventivnímu vytržení, než následně řešit komplikace spojené s nevhodným uložením. Toto rozhodnutí udělá ošetřující zubní lékař po řádném komplexním vyšetření, zahrnující rentgenový panoramatický nebo 3D snímek. Je potřeba zvážit rizika a přínosy vytržení.
Vyndávání osmiček je spojeno s větším množstvím komplikací než u extrakcí ostatních zubů. Složitý může být například velmi těsný vztah s nervově cévními svazky u třetích molárů (stoliček) ve spodní čelistí. V horní čelisti je zase blízko čelistní dutina. A můžou se objevit i další komplikace spojené obecně se špatným přístupem k zubu nebo s jeho tvarovými a růstovými anomáliemi. Čím dříve se zuby vyndají, tím lépe. Mladí lidé se dobře hojí a zuby většinou jdou lépe ven.
Když už komplikace nastaly a osmičky jsou postiženy kazem, došlo k zánětlivému onemocnění okolních dásní a sliznic (dentitio difficilis, obtížné prořezávání) nebo zub moudrosti prokazatelně škodí zubům ve svém okolí, je vhodné přistoupit k jeho vytržení.
Samotné vytržení zubu vykoná váš zubní lékař nebo vám napíše žádanku na specializované stomatochirurgické pracoviště.
Trhání zubů moudrosti
Každému trhání zubu předchází znecitlivující injekce. V drtivé většině případů postačí umrtvení lokální (místní), ale dá se trhání provádět i v analgosedaci či celkové anestezii. Vše by mělo být téměř bezbolestné. Pacient cítí jen tahy a tlaky.
Zub se vyndá buď jen za pomoci kleští – to je extrakce prostá u zubů dobře prořezaných do úst.
U druhého typu je potřeba si zub odkrýt zpod sliznice či kosti skalpelem a kostní frézou. To je extrakce chirurgická. Při sklonu zubu je běžnou praxí si zub rozdělit vrtačkou a vyndat jej po částech. Rána se následně zašije. Při dlouhotrvající a komplikované extrakci se mohou nasadit antibiotika pro zamezení vzniku infekce v ráně po trhání.
Pokyny po zákroku:
- Nevyplachovat
- Nevysávat z lůžka jeho obsah
- Nepokousat se po umrtvení
- Chladit
- Jíst kašovitou stravu
- Nečistit zuby v nejbližším okolí 48 h
- Omezit kouření
- Další individuální doporučení
Nejčastější komplikace po trhání
- Bolest, otok, omezené otevírání úst
- Zánět extrakční rány – suché lůžko
- Krvácení
- Přechodné brnění poloviny dolního rtu
- Další individuální komplikace
Pokud cítíte, že se váš stav po trhání nezlepšuje nebo navíc zhoršuje, určitě vyhledejte svého ošetřujícího lékaře nebo navštivte zubní pohotovost. Všechny vaše problémy lze řešit.