Photo 85491170 © Natalyka | Dreamstime.com
V

Výživou ke zdravému chrupu

Zubní kaz je multifaktorové onemocnění, na jeho vzniku se tedy podílí více faktorů. Velké množství bakterií v kombinaci s častou konzumací cukrů časem ve většině případů způsobí vznik zubního kazu. Vedle správného a pravidelného čištění zubů a pravidelných návštěv zubního lékaře a dentální hygieny hraje pro zdraví chrupu zásadní roli také složení jídelníčku.

Cukr a kyseliny

V obchodech narazíme na velké množství levně dostupných potravin, jejichž škodlivý účinek snadno podceníme. Potraviny pro zuby škodlivé mají v zásadě společné to, že obsahují cukr. Ten je potravou pro bakterie žijící v zubním plaku. Bakterie cukr zpracovávají a vytvářejí tak kyseliny, které stejně jako všechny kyseliny oslabují a leptají zubní sklovinu. Pokud konzumujeme potraviny obsahující kyseliny jako takové, šetříme bakteriím práci a sklovinu poškozujeme přímo. Pro zuby nejškodlivější potraviny obsahují cukr a kyseliny v kombinaci.

Sladkosti, bonbony, lízátka a sušené ovoce

Při chuti na sladké je nejnebezpečnější volbou lízátko nebo tvrdý cucavý bonbon. Obsahují velké množství cukrů, které navíc nezkonzumujeme najednou, ale jeho působení jsou naše zuby vystaveny po celou dobu cumlání. Konkrétně jsou to lepivé cukrovinky jako turecký med, karamelky, měkké ovocné bonbony a podobné sladkosti. Přilepí se na zuby a do mezizubních prostor a umožňují bakteriím hodovat na cukru. Lépe na tom však nejsou ani tvrdé (cucací) bonbony, sice se nelepí na zuby tolik, ale protože se v ústech rozpouštějí pomalu, mají bakterie více času na ukládání cukrů a produkování kyselin. Většina takových bonbonů navíc obsahuje i ochucující kyselinu citronovou, která zuby rovněž leptá. 

Limonády, slazené nápoje, energy drinky

Stejně jako cukrovinky škodí zubům i slazené nápoje. Většinou obsahují také kyselinu citronovou a kyselinu fosforečnou, které, stejně jako všechny kyseliny, narušují zubní sklovinu. Občasná konzumace při příležitosti oslav je přípustná, ale doporučujeme si poté vypláchnout ústa vodou.

Citrusové plody

Za poškozením chrupu mohou stát i zdánlivě nevinně vyhlížející potraviny. Ovoce obsahuje spoustu vitamínů a je pro tělo bezesporu velmi důležitou potravinou, ale měli bychom být s jeho konzumací opatrní. Zejména citrusy obsahují cukry a kyseliny ve značném množství. To ale neznamená, že je nesmíme jíst. Konzumujme ovoce v přiměřeném množství (2 porce denně) a vždy si poté nezapomeňme vypláchnout ústa vodou, čímž částečně smyjeme kyseliny a cukry z povrchu zubů a náš chrup tak zůstane nepoškozený.

 

Už víme, že některé potraviny, zejména ty, které jsou vysoce průmyslově zpracované a obsahují velké množství přidaných chemických látek a cukrů je vhodné z jídelníčku vyřadit. Určitě ale není na místě rezignovat na potraviny jako jsou citrusy, které jsou pro naše tělo důležité, ale za určitých okolností mohou škodit našemu chrupu. Postačí si po jejich konzumaci vypláchnout ústa vodou, účinku škodlivých kyselin tak zamezíme.

Veronika Staňková

Studuji zubní lékařství na Univerzitě Karlově v Plzni. Rozumím, že na začátku řady zdravotních problémů včetně onemocnění zubů stojí nedostatečná informovanost, proto bych ráda přispěla k vašemu zdraví sdělováním relevantních informací skrze své články. Je důležité osvojit si správnou péči o zoubky už v útlém dětství, proto se spolužáky také vzděláváme děti ve školkách, školách a dětských domovech. Často také navštěvuji zubní ordinaci svého bratra, což rozvíjí mé praktické znalosti. Doufám, že na našich webových stránkách naleznete odpovědi a obohacení. Děkujeme, že vám zdraví vašich zubů není lhostejné.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?