Vznik ortodontických vad v dětském věku a jejich prevence
Ortodoncie je odvětví zubního lékařství, které se zabývá napravováním ortodontických vad či anomálií, jedná se například o předkus, otevřený skus, hluboký skus, retinované nebo křivé zuby, které vznikají převážně stěsnáním zubů.
Ze statistických údajů vyplývá, že ortodontickou vadou trpí přibližně 60–80 % lidí, lehčí vady vydrží bez nápravy, naopak těžší ortodontické vady se často neobejdou bez chirurgického zásahu. Ortodontické anomálie často přispívají ke zhoršenému biologickému faktoru chrupu nebo k přetěžování temporomandibulárního kloubu. Problémy s TMK mohou způsobovat mimo jiné i bolesti hlavy či migrény. Mnohé ortodontické vady také nepříznivě ovlivňují estetiku pacienta, to má na něj zejména psychické dopady.
Příčiny vzniku vad
Přesný původ vad není vždy lehké odhalit, v mnoha případech se jedná především o genetiku, ale jsou zde i další faktory, které se na nich podílí. Dědí se především dispozice pro danou vadu, zdali se rozvine to záleží na zevních vlivech. Důležitým faktorem pro správný vývoj je přítomnost zlozvyků, jedná se především o cucání palce, používání dudlíků nevhodného tvaru nebo dumlání jiných předmětů jako jsou lízátka. V místě, kde vkládaný předmět tlačí na zuby je jejich růst brzděn nebo pozměněn. Zásadní je doba, po kterou daný zlozvyk trvá, na tlaku, který je na zuby vyvíjen, příliš nezáleží. Kritické potom je, aby zlozvyk trval alespoň 6 hodin denně a dostatečně dlouhou dobu, tedy několik let u dětí, které jsou starší 4 let, v tu chvíli se mohou rozvíjet vážné ortodontické vady. U mladších dětí s mléčným chrupem po vysazení dudlíku a odnaučení zlozvyku pozorujeme postupnou úpravu otevřeného skusu. Pacientům můžeme pomoci deskami s nákusy (snímatelný ortodontický aparát na horní čelist) a funkčními aparáty, abychom docílili správného postavení zubů.
S dumláním palce uvnitř úst na boku tváře souvisí nedostatečný růst čelistí do šířky a následné stěsnání zubů. To představuje v dospělosti především problémy s čištěním špatně přístupných mezizubních prostor a estetické problémy, tzv. „křivé zuby“.
Prevence vzniku ortodontických vad
Prevencí vzniku ortodontických vad v dětském věku je používání ortodontického dudlíku (plochého) a také včasné vysazení dudlíku a včasné odnaučení zlozvyků tedy ideálně do 4 let věku dítěte. Pokud je dítě starší, je ideální řešit vzniklé ortodontické vady se svým ošetřujícím zubařem. Při stěsnání zubů je velice důležité používání mezizubních kartáčků správné velikosti a používání zubní niti. Pokud vidíme dětského pacienta, který trpí stěsnanými zuby, pravděpodobnost mezizubních kazů je kvůli horšímu přístupu normálního zubního kartáčku vyšší. V místech stěsnání je také sníženo samočištění chrupu jazykem a slinami.
S řešením ortodontických vad a jejich následnými problémy v podobně zvýšené kazivosti chrupu je nejlepší přijít včas a vše řešit co nejdříve.
Literatura:
Koťová M. Ortodontické anomálie v době růstu, Ortodontický průvodce praktického zub. lékaře, Grada Publishing 2006.