Photo 98885973 © Edward Olive | Dreamstime.com
Z

Zánět ozubice neboli periodontitis

Zuby jsou tvořeny z nejtvrdších tkání, které lze vůbec v lidském těle nalézt. Jsou ale přesto živými orgány. Ve svém nitru skrývají bohaté cévní a nervové zásobení. Sedí v zubních lůžkách a ke kosti jsou upevněné vazivovými vlákny. Lidské zuby toho opravdu hodně vydrží. Neustále jsou v ústech vystavovány změnám teplot, pH, jsou namáhané zpracováváním potravy. Při dobré péči toto vše snesou až do konce života.

Co je ozubice

Nejčastějším onemocněním dutiny ústní je zubní kaz, který může mít různé komplikace. Komplikací neléčeného zubního kazu je odumření zubu a vznik zánětu ozubice.

Ozubice je vazivový systém vláken, který upevňuje kořeny zubů ke kostnímu lůžku v čelisti. Toto upevnění zajistí zubu možnost drobných pohybů všemi směry. 

Na hrotech kořenů malým otvorem prostupují ze/do zubu cévy a nervy vyživující zub. Toto místo nás při vzniku zánětu ozubice zajímá nejvíce. Zde se totiž tvoří zubní váčky.

Mechanizmus vzniku zánětu

Nejčastější mechanismus vzniku zánětu v okolí hrotu kořene je neléčený zubní kaz, dojde k odumření zubní dřeně, ta se rozpadne a stane se živnou půdou pro bakterie, které dále prostupují přes otvor na hrotu kořene a způsobí tam zánět. Mezi další příčiny odumření zubu můžeme zmínit hluboké zubní výplně, radikální broušení na korunku, přetížení zubu, úraz a další. Ozubice v oblasti hrotu kořene může být také drážděna po ošetření kořenových kanálků, a to použitými roztoky, přetlačením plnících materiálů přes kořen nebo naopak nedostatečným zaplněním kanálků. Zánět je ze své podstaty kyselý a rozpouští kost v okolí hrotu, tím vznikají váčky, které jsou patrné i na RTG.

Bolest je zde spíše tupá, tlačivá, rozpínající se, zpočátku pulzující a pak stejná, nepříjemná až ochromující. Pacienti mají pocit vystouplého zubu, zub bolí při skousnutí. Příčinný zub je dobře lokalizovatelný. Není výjimkou zvýšení teploty, třesavka a zimnice. Na druhou stranu se může stát, že zub tiše odumře bez vědomí jeho nositele. Problém se může náhodně objevit na preventivní prohlídce.

Obtíže se dále rozvíjejí s postupujícím zánětem kostí až po přestup na měkké tkáně, kdy se může dáseň vyklenout díky tlačícímu se hnisu. V horších případech se stav může rozvinout až v kolemčelistní zánět.

Akutní periodontitida

Stav, který bezprostředně souvisí s odumřením zubní dřeně. Na rentgenovém snímku nejsou patrné zádné změny. Zánět ještě nestihl rozpustit kost.

Chronická periodontitida

Stav, kdy se zánět ohraničil. Okolo hrotu kořene se zánětlivým rozpuštěním kosti vytvořil dutý ohraničený prostor. Na rentgenu jsou již patrné změny v kosti.

Exacerbující chronická periodontitida 

Stav, kdy se chronický zánět probudí a začne být akutní.

 

Léčba zánětu ozubice spočívá v dokonalém ošetření kořenového kanálku. Některé stavy vyžadují malý chirurgický zákrok v podobě proříznutí dásně a vypuštění hnisu. Všechny problémy ale lze vyřešit.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?