Zánět zubní dřeně – pulpitida
Pulpitida neboli zánět zubní dřeně je nepříjmené onemocnění, které během života potká nejednoho z nás. Rychlý nástup bolesti, svíravý pocit v ústech nebo nefungující prášky na tlumení obtíží jsou jen některé z příznaků puplitidy.
ZÁNĚT ZUBNÍ DŘENĚ
Zánět zubní dřeně je většinou velmi bolestivé onemocnění, které přivede do ordinace i ty, co se jindy zubařům vyhýbají obloukem. Zubní dřeň je měkká tkáň vyplňující dutinu uvnitř zubu včetně kořenových kanálků. Je bohatá na krevní cévy, které zub vyživují a umožňují jeho růst, a nervy, kterým zase vděčíme za pocit bolesti, kdykoliv se se zuby něco děje. Jedním z těchto bolestivých případů je i zánět dřeně.
JAK VZNIKÁ PULPITIDA?
Existuje spousta způsobů, jak může být dřeň poškozena. Nejčastěji to bývá zubní kaz, který se postupně propracoval skrz tvrdý povrch do hloubky. Další možností je přetížení zubu, například nevhodnou protézou nebo příliš vysokou výplní. Proto je důležité, a mnohdy méně nepříjemné, chodit na preventivní prohlídky zubů a při dotazech lékaře, zda nová plomba někde „nevyčnívá“, odpovídat popravdě. Zánět může ale vzniknout i na podkladě zlomeniny zubu nebo při přehřátí. Ne však při pití horkého čaje, jde o teplo vznikající při nešetrném broušení zubu.
JAK URČÍME ZÁVAŽNOST ZÁNĚTU ZUBNÍ DŘENĚ?
Díky mikroskopům můžeme rozlišit mnoho druhů zánětů, ale v praxi, při rozhodování o léčbě, rozeznáváme tři základní stavy dřeně:
- Zdravá dřeň
- Dřeň s vratnými změnami
- Dřeň s nevratnými změnami
První skupina je samozřejmě ta ideální. Druhá, kdy jsou změny ještě vratné, je typická bolestí při pití studených nebo horkých nápojů, ta ale rychle ustupuje. Obvykle lékař nachází v oblasti, kterou pacient označí, hluboký kaz nebo výplň. K úplnému vyléčení stačí tento podnět eliminovat. Třetí skupina již vyžaduje rozsáhlejší terapii. Nestačí jen odstranit příčinu, ale musíme i ošetřit dřeň samotnou. Situaci ještě ztíží fakt, že druhá forma ve třetí přechází plynule, není tedy jednoduché striktně vymezit, kdy jaký způsob léčby použijeme. V tomto případě bolí zub stále i bez tepelných podnětů. A nejen zub, ale celá polovina obličeje. Tohle nám způsobují bakterie, které z kazu pronikly až do dřeně a jejich toxické látky postupně zabíjí dřeňové buňky, tzv. nekróza.
Pokud pacient ani teď nevyhledá zubaře, přestože léky proti bolesti už nezabírají, dřeň je postupně přeměněna bakteriemi na zapáchající infekční hmotu, čemuž říkáme gangréna. Je to nejtěžší forma zánětu a vyžaduje delší léčbu než ostatní.
A abychom všechno ještě více zkomplikovali, existuje navíc chronický zánět zubní dřeně, který se sice ve všech ohledech, včetně léčby, podobá těm předchozím, avšak průběh onemocnění je vleklý a nemusí být doprovázen bolestí.
CO MĚ ČEKÁ V ZUBNÍ ORDINACI?
V zubní ordinaci je postup následující. Předně je důležité přesně zjistit, který zub pacienta trápí a jak moc je jeho dřeň poškozená. K tomu lékaři slouží různé klinické testy, jako například zkouška na studený podnět nebo naopak na teplý, poklep na hrbolky zubu a hlavně také rentgen. Na něm totiž uvidíme, jestli se zánět nerozšířil i mimo zub kolem kořene. Pak následuje vlastní endodoncie, to znamená otevření dřeňové dutiny, odstranění veškeré infikované tkáně a vyčištění včetně kořenových kanálků. Prostor se zaplní hmotou, zajišťující dokonalé utěsnění, a o otvor v korunce zubu se lékař postará, jako by se jednalo o obyčejný kaz, plombou. Zní to sice jednoduše, ale celé ošetření zabere přes hodinu, v případě více kořenových zubů i několik hodin, nebo je rozděleno do více návštěv.
ZÁVĚREM O ZÁNĚTU ZUBNÍ DŘENĚ
Zánět zubní dřeně patří k nepříjemným a často komplikovaným onemocněním. Bolest nejen že přivede pacienta do ordinace, ale provází jej i při klinických testech. Je to však bohužel jediný způsob vyšetření. A přitom tomu všemu lze zabránit pečlivou hygienou a pravidelnými prohlídkami u svého zubního lékaře. Neboť jak jsme řekli hned na začátku, nejčastější příčinou je obyčejný kaz.