Photo 206296201 © Marysmn | Dreamstime.com
Z

Ze života zubů

Jen si představte, kolik práce a v jakých podmínkách zuby za celý život vykonají. Jaké množství potravy za neustálého střídání teploty a pH rozmělní. Naše zuby jsou neuvěřitelní pracanti. Věnujme jim proto zaslouženou péči. Platí zde stoprocentně přísloví „Dobrý sluha, ale zlý pán!“. Bolavý zub umí hodně potrápit.

Složení zubu

Základ zubu tvoří pevná schránka ze zuboviny, členěná na korunku, krček a kořen. Korunku kryje sklovina a kořen je potažen cementem. Ve schránce je schováno cévní a nervové zásobení zubu. V čelisti je zub ukotven pružně, zavěšený na vazivových vláknech a v oblasti krčku přiléhá k dásni. Všechny tkáně dohromady tvoří velmi dynamicky spolupracující systém.

Výměna mléčných zubů za ty věčné

Za celý život se v jedněch ústech vystřídají dvě party zubů, mléčný chrup, který je nahrazen chrupem stálým. 

Zárodky zubů se začínají formovat již v šestém týdnu těhotenství, a to jak dočasné, tak stálé. Miminko se narodí se zárodky všech zubů, které zejména v případě těch stálých vstoupí  do funkce až za řadu let.

První mléčný zub se vyklube okolo šestého měsíce věku miminka. Nejčastěji jsou to dolní střední řezáky následují horní střední řezáky, dolní a horní postranní řezáky, dále první stoličky, špičáky a druhé stoličky. Asi do tří let dosáhnou počtu dvaceti. Parta osmi řezáků, čtyř špičáků a osmi stoliček dítěti slouží do věku asi šesti let, kdy se začínají objevovat zuby stálé.

Péče o dětské zuby je stejně důležitá jako péče o stálý chrup

Zodpovědnost je na rodičích! Zkažené zoubky vedou k bolestivým stavům jako je zánět zubní dřeně. Když zoubek vlivem kazu odumře, vytvoří se pod ním zánět, který ohrožuje stálého nástupce. Zub je potřeba vyndat, bohužel předčasná ztráta zubu může vést k nutnosti nošení rovnátek v budoucnu.

V období smíšeného chrupu vypadají děti trošku jak malé příšerky. Zárodky stálých nástupců jsou v čelisti schované pod mléčnými zuby. Postupně tlačí na kořeny dočasných zubů, ty mizí až zbude v ústech jen korunka, ta vypadne.

V první etapě doplní zubní řadu v 6–8 letech stálé šestky, které nemají svého předchůdce. Současně dochází k výměně středních řezáků. Okolo 7.– 9. roku, ve druhé etapě se vymění postranní řezáky. V 9. – 10. roce se mění první třenové zuby, dále v 10.–11. roce druhé třenové zuby. Špičáky se klubou v 10.–12. roce a zubní řadu doplní ještě sedmičky. Okolo 14 let je chrup kompletní a čeká se jen na osmičky, tedy pokud jsou založené. Ty se prořezávají po 18. roce života.

Mezi 6. a 10. rokem se doporučuje zhotovit velký panoramatický rentgen. Snímek zavčas odhalí různé problémy. Například absenci některých stálých zubů.

Zuby stálé

Parta stálých zubů je ve funkci až do konce svých sil. Některé poslouží do konce života, některým dojde dech dříve.

Největší nepřítel zubů je zubní plak plný bakterií způsobující zubní kaz a zánět dásní až parodontózu. Zub musí být neustále čistý, aby se nekazil a dlouho vydržel! Ztrátu stálého zubu nahradí už jen fixní můstek, snímatelná náhrada či implantát. 

Tak pojďme pořádně pečovat o své zuby! Zubům dopřejeme delší život a sobě méně starostí.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?