Photo 111587986 / Bruxism © Mheim301165 | Dreamstime.com
Z

Zlozvyky, které nás připravují o zdravý chrup

Každý má své portfolio zlozvyků, u některých by však člověka ani nenapadlo, že mohou mít na zdravé zuby nějaký vliv. Které nešvary nebo zdánlivě běžné návyky mohou tedy škodit?

Kouření 

Na některých krabičkách od cigaret lze vidět nápisKouření poškozuje Vaše zuby a dásně”. Dochází k tomu různými mechanismy. Stručně řečeno, jedovaté látky z cigaretového kouře podporují množení určitého druhu bakterií, které můžou být zodpovědné za vznik zubního kazu. S přibývajícími mikroorganismy v ústech také narůstá množství plaku, které může zapříčinit zánět dásní. Kuřáci mají také mnohem častější výskyt rakoviny dutiny ústní a dýchacích cest. Kromě toho zplodiny z kouře zpomalují obranné a hojivé procesy v těle, proto spousta lékařů odmítá provádět u kuřáků různé chirurgické výkony.

Džusy

Ptáte se, jak může pití džusů ovlivnit zdraví vašich zubů? Důvodů je hned několik. Díky kyselému pH dochází po vypití takovéto tekutiny k demineralizaci skloviny, a to může vést i ke vzniku zubního kazu nebo k jeho urychlení. Pokud si navíc do půl hodiny po konzumaci kyselého nápoje vyčistíte zuby, může docházet k erozivním změnám na zubu (vzhled takto poškozené skloviny připomíná malé krátery). Džusy navíc obsahují velké množství cukru, který slouží jako potrava pro bakterie a také pomáhá ke vzniku kazu. Samozřejmě je řeč o pravidelném popíjení ovocných šťáv ve velkém množství.

Alkohol 

Je známým faktem, že alkoholické nápoje vysušují a zabraňují tvorbě slin. Pokud jste tedy po požití většího množství alkoholu pocítili sucho v ústech, vězte, že právě pokles v produkci slin není pro zdraví vašich zubů právě ideální. Sliny udržují v ústech stálé prostředí a pokud jich není dostatek, zuby nemůžou být průběžně omývány a čištěny. Alkohol navíc obsahuje velké množství cukru, který slouží jako potrava pro kazutvorné bakterie.

Skřípání zubů

Skřípaní zubů, neboli bruxismus, je činnost, při které má člověk zatnuté žvýkací svaly a zuby se tak o sebe třou. K tomuto může docházet v noci, ale i nevědomky během dne. Bruxismus může způsobit přetížení čelistního kloubu, popraskání skloviny, odhalení dřeně, ale i poškození implantátů či protetických prací. K bruxismu dochází například následkem stresu. Při léčbě se nejčastěji využívají nákusné dlahy, lze však také předepsat léky relaxující žvýkací svaly nebo (v případě psychologického původu) psychoterapii.

Zvracení

Opakované zvracení neboli návrat tráveniny z žaludku do úst může pro pacienty znamenat nepříjemný problém. Kyselé žaludeční šťávy narušují strukturu skloviny a může tak docházet ke vzniku kazů nebo erozí. Častý reflux (zvracení) se objevuje například u těhotných žen nebo u pacientů postižených bulimií (kterou lze dokonce i podle erozivních změn na vnitřních ploškách zubů odhalit). Po vyzvracení je důležité se napít čisté vody a počkat nejméně půl hodiny, než si začnete zuby čistit.

Lucie Svobodová

Chcete dostávat emailové novinky?