Z

Zubní kámen

Zubní kámen a zánět dásní je úzce spjat se vznikem parodontózy, zápachu z úst a jinými problémy ústní dutiny. Ale jak zubní kámen vzniká? Je ovlivněn geneticky nebo pouze špatnou hygienou? Mohu ho odstranit nebo zamezit jeho tvorbě? To a mnohem více se dozvíte zde.

ZUBNÍ KÁMEN A JEHO VZNIK

Zubní kámen představuje ztvrdlý zubní plak. Zbytky potravy během celého dne ulpívají na zubech, dásních a v mezizubních prostorech, kde se za pomoci bakterií přeměňují v zubní plak. Pokud není zubní plak dostatečně odstraněn použitím zubního kartáčku a doplňků ústní hygieny, dochází k jeho hromadění, nejčastěji na místech, která jsou hůře přístupná. Do zubního plaku se později začnou ukládat minerální látky ze slin a vzniká tzv. zubní kámen. Povrch zubního kamene je drsný, proto slouží jako ideální podklad pro akumulaci dalších zbytků potravy a zubního plaku.

JAK ODSTRANIT ZUBNÍ KÁMEN?

Původně měkký a snadno odstranitelný zubní plak se přeměnou na zubní kámen stává běžnými postupy neodstranitelný. Zubní kartáček nebo dentální nit je schopna odstranit plak ležící na povrchu zubního kamene, nikoli kámen samotný. Ten je velmi pevně přichycen k zubu a je potřeba ho odstranit profesionálně zubním lékařem či dentální hygienistkou. Zubní kámen je odstraňován ultrazvukem nebo mechanicky pomocí speciálních ručních nástrojů. Moderní ultrazvukové přístroje nabízejí vyšší komfort ve všech ohledech, především z hlediska času a vynaložené energie na ošetření jak ze strany klienta, tak i ošetřujícího. Pro odstranění mikročásteček zubního kamene používáme speciální leštící pasty nebo tzv. airpolishing, kdy jsou Vám zuby dočištěny směsí prášku a vody, která zuby vyhladí a zpomalí tak usazovaní a tvorbu zubního kamene. V některých případech je nutné použít anestezii, obzvláště v situacích, kdy zubní kámen zasahuje hluboko pod dáseň.

 

MOHU ZAMEZIT TVORBĚ ZUBNÍHO KAMENE?

Tvorba zubního kamene je odrazem kvality ústní hygieny. Pokud si každé ráno a večer vyčistíte všechny plošky zubů, zamezíte tak tvorbě zubního plaku a jeho přeměně v zubní kámen. Pokud se Vám zubní kámen tvoří pravidelně, požádejte zubní hygienistku o instruktáž správné techniky čištění chrupu. V některých případech je zvýšená tvorba zubního kamene spojená např. s onemocněním slinných žláz či dalších orgánů, takové situace se však nevyskytují příliš často.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?