Zubní kanálky
Zubní neboli kořenové kanálky jsou přirozenou součástí každého zubu. Plní mnoho důležitých funkcí a mohou způsobit také řadu nepříjemných situací. Kromě pulpitidy, známé jako zánět zubní dřeně, dochází často i k odumření zubu v důsledku poškození cév, které zubním kanálkem prochází.
ZUBNÍ KANÁLKY
Jak už název napovídá, jde o systém kanálků v zubu, které prochází skrze kořeny do korunky a spojují dřeňovou dutinu v korunce s čelistní kostí. Podobně jako lidské kosti mají ve svém středu kostní dřeň, má chrup dřeň zubní. Vedou tudy cévy a nervy, kterými je zubu dodávána výživa nebo kyslík. Zubní kanálky, nebo jak se odborněji označují – kořenové kanálky, jsou proto pro vývoj a odolnost zubu velmi potřebné. Při přerušení cév, v případě že dojde k porušení kanálku, je dřeň odříznuta od zásobení a odumře. Takový zub se potom označuje za mrtvý.
NENÍ KANÁLEK JAKO KANÁLEK
Zubní kanálky probíhají po celé délce kořene až k jeho hrotu. Ve svém průběhu jsou ale značně různorodé. Liší se podle velikosti zubu i podle jeho stáří. S přibývajícím věkem pacienta se zubní kanálek zužuje až na průměr několik desetin milimetru, v extrémních případech i setin. Statisticky jsou zjištěny určité vlastnosti, které se opakují. Například ve svém průběhu je kanálek nejširší u korunky a nejužší těsně před kořenovým hrotem, vypadá tedy jako trychtýř. Na průřezu pak může být tvaru kruhového až oválného, pokud vznikl spojením dvou kanálků, tak může být i uprostřed zúžený do tvaru piškotu. Tvar zubního kanálku většinou kopíruje tvar kořene. Problém je, že v jednom kořeni není vždy jen jeden kanálek. A i když ano, může být vzniklý spojením dvou. Toto spojení kanálků ale nemusí být v celé délce, takže se kanálky ve svém průběhu různě spojují a rozpojují. Variabilita tvaru je velmi vysoká, a přestože vzniklo mnoho systémů na popis kanálků, nikdy nejsou obsaženy všechny možnosti, které příroda vytvořila.
MATEMATIKA ANEB POČTY ZUBNÍCH KANÁLKŮ
Pomocí mnoha pozorování a studií bylo zjištěno, kolik kanálků v kterém zubu může být. Od jednoho u špičáků a většinou i řezáků po tři až pět u stoliček. Kanálky se však mohou spojovat, jak jsme již uvedli, takže je určitá šance najít buď dva malé kanálky s kulatým průřezem, nebo jeden větší s oválným. Přitom počet kanálků je velmi důležitý pro endodontické ošetření u zubního lékaře. Je důležité ošetřit všechny nemocné kanálky a žádný nevynechat, jinak v něm může infekce přetrvat a pacient se bolesti nezbaví. Přitom najít všechny vstupy do kanálků je mnohdy obtížné, neboť jsou menší než špendlíková hlavička a nacházejí se na mnohdy nepřehledném dně dřeňové dutiny, tedy hluboko uvnitř zubu. Lékaři mají ale při hledání kanálků k ruce mikroskop, lupové brýle a ultrazvuk, který srovná a zpřehlední dno dřeňové dutiny. I cena léčby se odvíjí podle počtu kanálků. Neplatí tedy, že za ošetření jednoho zubu zaplatíte vždy stejnou sumu, ale například stolička s pěti kanálky bude skoro pětkrát dražší než špičák s jedním. Není však pravidlo, že stolička musí mít pět kanálků a zubař dopředu nemůže cenu odhadnout.
ZÁVĚREM O ZUBNÍCH KANÁLCÍCH
Zubní neboli kořenové kanálky jsou nedílnou součástí každého živého zubu, dodávají zubu kyslík a živiny skrze cévy. Pomocí nervů je zub citlivý na teplo, chlad či bolest. Je důležité, aby kanálky nebyly poškozeny úrazem nebo kazem, to by totiž mělo za následek přerušení cév a odumření zubu. Proto by si měl každý dávat na své zuby pozor. Úraz člověk většinou neovlivní, ale kaz se tvrdým povrchem zubu prohlodává i měsíce, než dosáhne dřeně. Za tu dobu by měl být na preventivní prohlídce snadno odhalen a ošetřen. Proto by se prevence neměla zanedbávat, ani když „nic nebolí“.