Z

Zubní kaz

Zubní kaz patří mezi nejčastější lidská onemocnění. Příčin zubního kazu je řada, většinou se ale jedná o důsledek špatné ústní hygieny kombinovaný s nevhodnou stravou. Jak kaz vzniká a jak mu účinně zabránit se dozvíte v následujícím článku.

ZUBNÍ KAZ. EXISTOVAL I DŘÍVE?

Budete se divit, ale zubní kaz je nejčastější lidské onemocnění. Můžeme ho ale pozorovat i u zvířat. Nejstarší zubní kaz byl nalezen na zubech býložravého dinosaura, žijícího před sto miliony let. Příčin zubního kazu je celá řada, většinou se ale jedná o důsledek špatné ústní hygieny kombinovaný s nevhodnou stravou. Počínající zubní kazy mohou být opravitelné přirozeným procesem remineralizace, většinou se ale neobejdeme bez zásahu zubního lékaře.

JAK ZUBNÍ KAZ VZNIKÁ?

Zubní kaz vzniká jako důsledek usazování plaku na zubech. Zubní plak obsahuje velké množství bakterií, které jsou normální součástí ústní dutiny. Bakterie se živí cukry v přijímané potravě. Odpadním produktem metabolizmu bakterií jsou různé organické kyseliny, které narušují strukturu skloviny a snižují její tvrdost. Tento proces je počátkem zubního kazu a nazývá se demineralizace, protože ze zubních tkání uvolňuje minerální látky.

 

S NĚKTERÝMI KAZY SI TĚLO PORADÍ SAMO

Zpočátku naruší zubní kaz pouze sklovinu. Na pohled vypadá jako bílá skvrna na zubu a nezasahuje-li příliš hluboko, není nutné kaz odstraňovat. V případě, že zlepšíme své hygienické návyky, je velmi pravděpodobné, že si tělo poradí samo a povrchový kaz „opraví“, dojde k tzv. remineralizaci. To znamená, že se minerální látky ze slin dostanou zpět do skloviny a obnoví její pevnost. Remineralizaci urychlují fluoridové ionty obsažené v potravě, v zubních pastách nebo v přípravcích pro lokální fluoridaci.

 

ZUBNÍ KAZ NÁŠ MŮŽE PŘIPRAVIT O CHRUP!

Pokud se zubní kaz nezastavil a postupuje i nadále zubem, může se objevit krátkodobá bolest. Kaz v hlubších strukturách zubu má tendenci se rozšiřovat. Na povrchu zubu je vidět pouze malý defekt, ale uvnitř může být velké kazivé ložisko zasahující až ke kořenovému kanálku. V této fázi již zub bolí natolik, že obvykle vyhledáme zubního lékaře. Při pomalém postupu kazu je běžné, že se bolest neobjeví a infekce pomalu proniká až do zubní dřeně v kořenovém kanálku. Bakterie ve dřeni způsobí zánět (pulpitidu) a následně dřeň zahubí. Jedná se již o vážný stav, který může být doprovázen komplikacemi a silnými bolestmi.

Je však nezbytné připomenout, že při podezření na zubní kaz je vždy nutné navštívit svého zubního lékaře.

 

MDDr. Ing. Lukáš Kaloš

Vystudoval jsem obor Zubní lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kam jsem nastoupil už jako inženýr s praxí ve Škoda Auto, takže už jsem měl jasno, proč chci na medicíně studovat stomatologii.

Po ukončení studia jsem pracoval na stomatochirurgickém pracovišti. S kolegou jsme pak v roce 2013 založili společnou ordinaci s pobočkami v Praze a severních Čechách. V současné době mám v Praze vlastní ordinaci AXION Dental Dock, kde pracuji se stabilním týmem skvělých zubařů, hygienistek, sester i recepčních.
Chcete dostávat emailové novinky?