Zubní korunky. Co vše o nich víme?
Zubní korunky, ačkoliv to tak nevypadá, jsou velmi složité a pracné zubní náhrady. Každá zubní korunka je jedinečná a vyrobená speciálně pro Vás. Existují však mezi zubními korunkami nějaké rozdíly? Které jsou nejlepší a jaké mají nevýhody? Více v následujícím článku.
ZUBNÍ KORUNKY POSLOUŽÍ TAM, KDE UŽ PLOMBA NESTAČÍ
Umělé zubní korunky jsou dnes již velmi známé a esteticky dobře působící náhrady zubů. Je však důležité upozornit, že zubní korunky nenahrazují celý zub, nýbrž pouze jeho viditelnou část zvanou korunka, tedy tu část, kterou žvýkáme potravu nebo spatříme při úsměvu. Zubní korunka je za normálních okolností pokryta sklovinou, pokud ale dojde k jejímu poškození, například rozsáhlým kazem nebo úrazem, je potřeba ji nahradit.
KDY ZUBNÍ KORUNKY POUŽÍVÁME?
Umělá zubní korunka vypadá jako dutá čepička. Abychom ji mohli použít, je důležité, aby byly zachovány alespoň zubní kořeny. Pokud zub chybí celý, používáme umělou zubní korunku jako součást zubního implantátu. Tato varianta je nejlepším řešením při úplné ztrátě zubu jak po stránce estetické, tak funkční. Její cena je ale výrazně vyšší než u pouhého nasazení umělé zubní korunky na zbývající část zubu. Přípravou pro upevnění nové zubní korunky Vás nebudeme zatěžovat, jen zmíníme několik zásadních skutečností. Pro upevnění korunky potřebujeme nějaký pahýl, který kouká do dutiny ústní, na který korunku nasadíme. Tento pahýl může být stomatologem zbroušený zub nebo kus kovu (např. zubní implantát). Není možné korunku přilepit k dásni. Stomatolog poté pošle otisky nebo 3D scan Vašich zubů do zubní laboratoře, kde Vám zhotoví zubní korunku na míru. Poté opět navštívíte stomatologa, který Vám novou zubní korunku nasadí na předem zhotovený pahýl.
JAKÉ ZNÁME DRUHY ZUBNÍCH KORUNEK?
Na trhu existuje několik druhů zubních korunek. Nejpoužívanější jsou tzv. metalokeramické a celokeramické korunky. Tyto neznámé pojmy Vám nyní přiblížíme.
Metalokeramická korunka je tvořena z kovu a keramiky. Kov tvoří první ze dvou plášťů a přímo naléhá na pahýl zubu. Tento kovový plášť je potažen keramikou tak, aby korunka působila přirozeně. Kovový podklad zvyšuje pevnost a zároveň životnost korunky. Na druhou stranu však zhoršuje přirozený vzhled celé korunky. Vlastní zuby jsou za normálních okolností průhledné a lesklé a keramika je velmi dobře imituje. Pokud je však průhledná keramika podložena kovem, dochází k mírnému zhoršení přirozeného vzhledu. Korunka ztrácí lesk a průhlednost. Tento problém je při správné indikaci a vhodně zvoleném odstínu keramiky minimální a pro laika nepozorovatelný.
Celokeramická korunka, jak název sám napovídá, je celá tvořena z keramiky. Vývoj nových keramických materiálů nám dovoluje použít keramiku jako plnohodnotnou náhradu ztracených zubních korunek. Tyto korunky působí naprosto přirozeně a je zde plně limitován negativní efekt metalokeramických korunek.
PROČ JSOU ZUBNÍ KORUNKY TAK DRAHÉ?
Metalokeramické i celokeramické korunky jsou tvořeny pro každý zub zvlášť. Jako neexistují dva stejné otisky prstů, neexistují ani dva stejné zuby. Každá korunka je ručně dělaná práce, kdy zubař společně se zubním technikem hodnotí řadu faktorů pro vzhled budoucí korunky, proto představa zubních korunek sjíždějících z výrobního pásu je mylná. Jako každá ruční práce jsou i korunky velmi časově náročné a jak víme, čas něco stojí.