Z

Zvýšená citlivost zubů

Zvýšená citlivost zubu je nepříjemný problém, který sužuje lidstvo od nepaměti. Horký šálek kávy nebo vychlazená limonáda v parných dnech jsou požitky, bez kterých si jen těžko dokážeme život představit. Mnohým z nás však mohou vyvolat palčivou bolest v ústech. Jak je to možné? Na vině je zvýšená citlivost zubů, která patří mezi nejčastější stížnosti pacientů v ordinacích zubních lékařů.

PROČ MÁM CITLIVÉ ZUBY?

Příčin zvýšené citlivosti zubů je hned několik, avšak tou nejčastější je dlouhodobě špatná hygiena. Zubní kartáček slouží k odstranění zubního plaku, nikoliv k vyleštění viditelných plošek zubů, jak si většina z nás myslí. Jakmile používáme špatný zubní kartáček a nevhodnou techniku čištění zubů, dochází k usazování zubního plaku v hůře přístupných místech. Jedním z těchto míst je okolí krčku zubu, kde je přechod zubu v dáseň lemován mělkým žlábkem.

ZVÝŠENÁ CITLIVOST ZUBŮ A ŠPATNÁ HYGIENA?

Dlouhodobé usazování zubního plaku v tomto žlábku způsobí zčervenání a zanícení dásně. Dáseň, která je dlouhodobě drážděna bakteriemi zubního plaku, posléze ustupuje a odhaluje krček zubu. Obnažený krček nebo dokonce kořen zubu obsahuje kanálky, které vedou až k nervu zubu. Dráždivé podněty ve formě studených či horkých nápojů a pokrmů, dýchání studeného vzduchu či dotek kartáčkem vedou k prudké a ostré bolesti. Zdravá dáseň tyto kanálky překrývá, a poskytuje jim tak ochranu před zevním drážděním.

 

DALŠÍ PŘÍČINY ZVÝŠENÉ CITLIVOSTI ZUBŮ

Další příčinou zvýšené citlivosti zubů je obroušení kousacích plošek. Každý den jíme, pijeme, dýcháme, a zuby si tak přirozeně obrušujeme. Někteří lidé však trpí bruxizmem neboli nadměrným zatínáním zubů. Chorobné skřípání zubů, jak bývá bruxizmus také nazýván, se vyskytuje v lepším případě ve dne a v horším případě v noci. Nevýhodou nočního bruxizmu je skutečnost, že pacient mnohokrát o svém problému neví a řešení přichází příliš pozdě, nejčastěji v momentě, kdy jsou již zuby citlivé.

 

DOMÁCÍ BĚLENÍ CITRONEM = TRVALÉ PROBLÉMY

V současné době jsou velmi populární internetové diskuze a jedním z velmi populárních diskuzních témat je problematika bělení zubů. Většinou zde diskutují lidé toužící po smaltově bílých zubech a lá sanitární keramika, nejlépe okamžitě a bez nutnosti navštívit zubního lékaře. Proto často podléhají svodům „babských rad“, které považují za standard bělení zubů cucání nebo zakousnutí citronu. Nejenže si zuby nevybělíte, ale zuby si doslova zničíte. Citron jakožto kyselina působí odvápnění zubů, jejich oslabení a výrazně zvýší jejich citlivost. Mnohdy se v diskuzích můžete dočíst, že kyselost snížíte pocukrování citronu, tato kombinace je zřejmě ještě větším zubním harakiri než samotný citron.

 

LÉČBA ZVÝŠENÉ CITLIVOSTI ZUBŮ

Nejvhodnější léčbou citlivých zubů je komplexní úprava zubní hygieny. Velmi důležité je používat měkký nebo extra měkký zubní kartáček, zakoupený nejlépe v lékárně či na doporučení odborníka. Volba správné techniky čištění zubů a píle Vám zajistí odstranění zubního plaku z hůře přístupných míst a zastavení dalšího odhalování krčků. Důležitou roli v péči o citlivé zuby hrají terapeutické zubní pasty, které dokáží citlivost zubů výrazně snížit. V neposlední řadě je důležité navštívit zubního lékaře a detailně ho s problémem seznámit. Lékař poté zvolí nejvhodnější formu terapie.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?