Co mám dělat, když si mé dítě poranilo zuby?
Poraněný chrup dítěte je noční můrou snad každého rodiče. Děti jsou velmi pohybově aktivní a tím pádem vystavené většímu riziku úrazu. Malé děti se učí chodit, větší děti mají sportovní aktivity. Úraz se stane v okamžiku, ale náprava zabrat více času. Čím dříve se začnou následky úrazu řešit, tím lepší výsledek můžeme očekávat.
Důležité je zachovat chladnou hlavu!
Nejprve je potřeba vyhodnotit vážnost situace. Dítě se pokuste zklidnit a opatrně se podívejte do úst. Případné krvácení zastavte přiložením čistého kapesníku a na ten tlačte. Pokud je rána znečištěná, opláchněte místo čistou vodou. Vzniklé otoky a pohmožděniny lze chladit přes kapesník. V případě, že máte jakékoli obavy, pochybnosti o zdravotním stavu dítěte, je určitě na místě volat zdravotnickou záchrannou službu na lince 155 nebo neprodleně navštívit nejbližší dětskou všeobecnou pohotovost.
Pokud vyhodnotíte, že je problém se zuby, co nejdříve navštivte ošetřujícího zubního lékaře dítěte nebo zubní pohotovost. Lékař dítě vyšetří, pokud je to možné, zhotoví RTG snímek a stanoví diagnózu. Akutní ošetření úrazů je velmi stresová situace pro všechny zúčastněné, proto se často provede neodkladné pohotovostní ošetření a následná terapie až po zklidnění situace.
Nejčastější typ úrazu u dětí jsou zlomeniny a pohmoždění zubu.
Poranění mléčných zubů
S úrazem se potýkají nejčastěji děti mezi 1. a 3. rokem života. Ošetření takto malých dětí je dosti svízelné.
Mléčné zoubky podléhají nejčastěji pohmoždění:
- Zoubky mohou být posunuty ve směru působícího nárazu a často se viklají. Není-li ohrožen zárodek stálého zubu stav se nechává bez terapie. Dítě bude jíst kašovitou stravu, docházet na kontroly k lékaři a stav by se měl sám upravit.
- V případě, že je zub zaražen do zubního lůžka a opět neohrožuje stálého nástupce je pravděpodobné, že sám znovu prořeže.
- Při podezření na ohrožení zárodku stálého zubu, velmi výrazné viklavosti (riziko vdechnutí) se zuby vyndávají.
- Pokud zub opustí zubní lůžko nazpět se nevrací.
Zlomeniny zoubků:
- Zlomenina zubu postihující jen sklovinu a zubovinu lékař zabrousí či dostaví,
- Komplikované zlomeniny zasahující do zubní dřeně se zřídka mohou ošetřit zaplněním kořenového kanálku, ale spíš se zub vytrhne.
Rodiče doma sledují barvu zubu a případné vytvoření váčku a píštěle nad zubem, tyto varovné signály značí odumření zubů. Mrtvé mléčné zuby jsou rizikem pro dobrý vývoj zubů stálých.
Poranění stálých zubů
Skupina ohrožených dětí se nachází v rozmezí 8. až 11. roku věku a více úrazů utrpí chlapci. Školáci na zubařském křesle spolupracují již daleko lépe.
- Dojde-li k pohmoždění zubů se změnou polohy, zuby lékař reponuje a fixuje dlohou.
- U zlomenin zubů se terapie odvíjí od průběhu lomné linie. Pokud úlomek naleznete, uschovejte jej (mléko, slina, fyziologický roztok), je možné ho v ordinaci nalepit zpět.
- Na rozdíl od mléčných zubů, pokud stálý zub opustí zubní lůžko vrací se zpět. Nejvhodnější je bezprostřední návrat zubu do lůžka. Pokud toto není možné, zub držte za korunku, na kořen nesahejte, dejte ho do nádobky se slinou, mlékem, fyziologickým roztokem či nejlépe do speciálního roztoku k tomu určenému a neprodleně vyrazte k zubaři. Povrch kořene nesmí vyschnout!
Prevence úrazů zubů u dětí vychází z obecných doporučení, jako je opatrnost, bezpečný domov, ochranné pomůcky při sportu, jako je například helma s mříží, štítem a další. Předcházet úrazům se dá také používáním sportovních chráničů. Ty lze vyrobit na míru a ve všemožných barvách.