Práce zubního technika
Kdo stojí za novým úsměvem? Dobře si pokousat, a ještě u toho dobře vypadat chtějí všichni! V pozadí nového chrupu stojí zubní laboranti. Neviditelná, za to velmi důležitá, součást týmu zubního lékaře. Ve svých laboratořích vyrábějí nové zuby, přesně pro vaše ústa.
Kdo je zubní technik?
Zubní technici získávají vzdělán na středních a vyšších zdravotnických školách ve studijních oborech asistent zubního technika a diplomovaný zubní technik. Sdružují se v komoře zubních techniků. Náplní jejich práce je výroba fixních a snímatelných náhrad, dále náhrad nesených implantáty a ortodontických aparátů.
I přes to, že některé ordinace mají moderní vybavení, kdy v téže návštěvě odcházíte s novou korunkou či menším můstkem, drtivou většinu protetických prací musí jít přes zubní laboratoř.
Práce je to náročná! Laboratoř musí být dobře vybavená, aby stíhala pokrýt nové moderní postupy ve stomatologii. Zubní technici jsou manuálně velmi zruční, mají cit pro detail, hodně trpělivosti a estetické cítění. Jsou to lidé všestranní a velice šikovní. Jejich laboratoře jsou plné všemožných přístrojů a nástrojů, které musí dokonale ovládat. Každý druh náhrady potřebuje své technologické zázemí. Každý výrobek je originál vytvořen přesně pro daná ústa.
Klasické postupy
Základ úspěchu je přesně přenést situaci v ústech do zubní laboratoře. K tomuto účelu slouží klasické otiskování. Do otiskovací lžíce se naplní otiskovací hmota, lžíce se nasadí do úst a vyčká se na ztuhnutí hmoty. Laborant potřebuje otisk obou čelistí a skusový registrát. Otisky odveze spojka do laboratoře, zde se odlijí sádrové modely. Modely si laborant zasadí do artikulačního přístroje. Artikulační přístroj, okludor či artikulátor simuluje mezičelistní vztahy pacienta a pohyby dolní čelisti. Toto musí laborantovi stačit k tomu, aby zhotovil přesně padnoucí výrobek. Tímto způsobem vznikají jak fixní, tak i snímatelné práce.
Moderní postupy
Většina zubních ordinací i laboratoří drží krok s moderními trendy a pracuje částečně či plně digitálně. Zubní lékař místo otisků zuby oskenuje zubním scannerem, scanner si umí sám čelisti sesadit, tak jak kouše pacient a data se pošlou do laboratoře. Velkými pomocníky jsou 3D tiskárny či frézy. Laborant si může například zhotovit model na 3D tiskárně nebo si korunku rovnou navrhne na počítači a pošle ji do frézovacího stroje, kde vznikne požadovaný výrobek.
Různé výrobky a materiály mají své technologické postupy. Zubní laboranti s výhodou kombinují klasické metody s moderními a pod rukama jim vznikají krásné kvalitní a funkční práce. Je nezbytné, aby byl zubní technik se zubním lékařem naladěn na stejnou vlnu, aby spolupráce fungovala.