E

Extrakce zubu – proč, jak, komplikace

Vlastní zub je nenahraditelný, jedinečný. Zuby jsou dělníci, kteří pracují ve velmi těžkých podmínkách. Zpracovávají potravu a pomáhají nám srozumitelně vyslovovat.  Dostane-li se jim dobré péče, slouží poctivě celý život.

Tak jako v životě, cokoli se může pokazit, zkomplikovat a zub je najednou odsouzen k vytažení. Ale nebojte se: Extractio znamená vytáhnout, takže žádné trhání…

Uveďme si některé nejčastější situace, které zub odsoudí k vytažení:

  • Zub je natolik zasažen zubním kazem, že již není šance jej opravit. 
  • Mrtvý zub, který i přes snahu ošetřit kořenové kanálky, je zdrojem zánětu ve svém okolí.
  • Zbytky zubů, ponechané kořeny v čelistních kostech či v dásních.
  • Výrazně viklavé zuby postižené parodontózou.
  • Zuby, které utrpěly úraz a není možné je nijak zachránit.
  • Špatně uložené zuby moudrosti.
  • Zuby bránící v dosažení dobrého výsledku v terapii rovnátky.
  • A jiné

Před vytažením zubu si lékař pacienta prověří pomocí anamnestického dotazníku. Například velmi důležité pro lékaře je zmínit alergie, operace srdečních chlopní a také léčba léky na krevní srážlivost či léky ovlivňující kostní metabolismus, takzvané bisfosfonáty.

Důvody, které brání vytažení zubu

Absolutní

  • Nádorová onemocnění krevních buněk – leukémie.
  • Akutní infekční zánětlivá onemocnění v ústech – ulcerózní nekrotizující gingivitis, herpetická gingivostomatitis.

Relativní

  • Nestabilní stavy některých celkových onemocnění, například choroby srdce, vysoký krevní tlak, cukrovka a jiné.
  • Stavy, kdy není optimálně nastavena krevní srážlivost.
  • Radioterapie, chemoterapie, imunosupresivní léčba.
  • Další

Na každý pád, jestli je v ústech zub, který je třeba vyndat, půjde ven. Jen se musí organismus připravit na zátěž a minimalizovat rizika. Výkon provést v odpovídajícím režimovém opatření, případně pacienta delegovat na specializované stomatochirurgické pracoviště. Příkladem může být antibiotická clona podaná před výkonem u pacientů s umělou chlopenní náhradou.

Lékař zub a okolí injekčně znecitliví. Při výkonu se připravte na tlaky a tahy, ale ne ostrou bolest.

Extrakce jsou prosté nebo chirurgické

Samotnou extrakci máme prostou, kdy lékař předpokládá podle polohy a tvaru kořenů hladký průběh. Zub se speciální pákou uvolní od přilehlé dásně a následně se kleštěmi na zub určenými vykýve ven ze zubního lůžka. Lůžko se vyčistí. Při extrakci v horní čelisti následuje test k odhalení komunikace lůžka s čelistní dutinou. Na konec se dá tampon do skusu. Pacient je poučen.

A dále máme složitější extrakci chirurgickou, kdy je již z vyšetření patrné, že zub bude hůře dostupný. Zde se musí naříznout a odklopit dáseň s okosticí, rotační kostní frézou či speciální koncovkou s ultrazvukovými mikrovibracemi, takzvaně piezochirurgicky, se odstraní kostní kryt zubu. Zub se vybaví a rána se sešije několika stehy. 

Komplikace spojené s extrakcí jsou různé povahy. Ošetřující lékař by před výkonem měl dát pacientovi podepsat informovaný souhlas, kde jsou tyto komplikace zmíněné. Pro naše účely vypíchneme především bolest, krvácení po výkonu a záněty zubního lůžka, takzvaně alevelitis. Vše v poklidu vyřeší váš lékař.

Nebojte se vlka nic, vyndávání zubů je jeden z nejběžnějších výkonů v zubní ordinaci!

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?