Jak se dělá bílá plomba?
V dnešní době již většina zubních lékařů dělá pouze bílé plomby. Jsou více estetické a mechanicky odolné. Jsou to takzvané kompozitní materiály. To znamená, že jsou složeny ze dvou částí, jejichž spojením vzniká materiál s výbornými vlastnostmi. Oproti šedé – amalgámové plombě je ale mnohem složitější proces zhotovení výplně, který musí být dodržen, aby nedošlo k jejímu selhání. Proč vám lékař do úst svítí modrou lampou a nebo, proč po sestřičce požaduje hladítko a cpátko? To vše se dozvíte v tomto článku.
Proč ta modrá blána?
Pro zhotovení kvalitní kompozitní výplně je zásadní suché pracovní pole. Do vyvrtané kavity v ošetřeném zubu se nám nesmí dostat sliny ani krev. Máme dvě možnosti, jak toho docílit. Za prvé lze použít vatové válečky, které se dávají tam, kde ústí slinné žlázy a také mezi zub a tvář. Nevýhodou je, že válečky je třeba pravidelně vyměňovat. Druhou možností je kofferdam. Modrá nebo zelená gumová blána, která v sobě má otvor pouze pro ošetřovaný zub a ten je tak skvěle izolován od okolí a od slin. Více se o kofferdamu dočtete zde.
Proč ta výplň trvá tak dlouho?
Jakmile máme zajištěné suché pracovní pole, můžeme začít již se samotným technologickým postupem. Na zub je potřeba aplikovat tzv. primer a bond. Ty bývají ve dvou lahvičkách a umožňují to, aby se kompozitní materiál co nejlépe připojil k zubní tkání.
Zub je nyní připravený na tvorbu samotné bílé plomby. Využívá se na to různých modelačních nástrojů, které slouží k nanášení materiálu do kavity, tvorbě hrbolků a zářezů, úpravu bočních stěn a podobně. Jsou to právě ta hladítka a cpátka, jak bylo zmíněno v úvodu článku. Zde hraje hlavní roli to modré světlo, tedy UV lampa. Díky ní materiál ztuhne a je možné nanést další vrstvu. Vždy se tedy vytvoří zhruba 1 mm tlustá vrstvy výplně, ta se osvítí, a tak pokračujeme, dokud nevytvoříme zub jako předtím.
Téměř v cíli
Aby výplň nezavazela do skusu, nechá Vás lékař skousnout do artikulačního papírku. Díky němu vidí, jak koušete. V případě, že by výplň byla moc vysoká, nekousali byste na druhé straně, a to by mohlo vést až k bolesti v čelistním kloubu. Váš pocit však může být lehce zkreslený tím, že máte zub umrtvený anestezií.
Po tom, co se lékař výplň jemnými brousky upraví na požadovanou výšku, musí povrch ještě vyleštit. Používá se na to různých gumových nástrojů. Je to důležité, protože na hladkém povrchu méně usedají bakterie. Na závěr ještě vše vyzkoušíte a jestli jazykem nenahmatáte žádnou hrubý povrch nebo ostrou hranku, můžete si vypláchnout a jít domů.
Mohu po ošetření zubu bílou plombou jíst?
Tím, že je plomba vytvrzená pomocí UV lampy, můžete ihned po ošetření jíst. Je nutné ale upozornit na možné přetrvávající znecitlivění po anestezii, hrozí tak pokousání měkkých tkání. V tomto případě se doporučuje s jídlem vyčkat.
Pro více informací o kompozitních výplních doporučujeme články o kompozitních výplních 1 nebo 2.