Photo 219171226 / Ceramic Braces © Anatoliygleb | Dreamstime.com
J

Jaká rovnátka si vybrat?

Ortodoncie je obor zubního lékařství, který se zabývá odchylkami polohy zubů, zubních oblouků i čelistí.  V dnešní době se používá celá řada různých rovnátek a proto se nyní zaměříme pouze na rovnátka fixní. 

Fixní neboli pevné ortodontické aparáty jsou taková zařízení, jejichž podstatná část je pevně spojená se zuby. Vzhledem ke stálému působení síly jsou tyto aparáty ve srovnání se snímacími účinnější. Podle typu zámečku a jeho umístění na zubu rovnátka můžeme rozdělit do jednotlivých podkategorií.

Kovová rovnátka

Klasická rovnátka, jejichž první varianta byla sestrojena už okolo roku 1900. Dnešní rovnátka už ale nemají s těmito historickými příliš společného. Nyní jsou kovové zámečky lepeny na sklovinu pomocí neviditelného adhezivního systému a spojeny drátem, který je k nim uchycen gumičkami, přičemž posunu zubů dosahuje lékař především pomocí úprav drátu (a tím tahů který vyvíjí) během pravidelných návštěv. 

Výhody kovových rovnátek

+ efektivnost a odolnost (vhodné u rozsáhlých vad)

+ možnost výběru barev gumiček (atraktivní zejména pro děti) 

+ cenová dostupnost. 

Nevýhody kovových rovnátek

– nápadnost

– aparát může podráždit jazyk a dásně (např. při ulomení zámečku)

 

Keramická rovnátka

Princip je stejný jako u předchozích, ale zámky i drát jsou zde vyrobeny z jiného materiálu – keramiky. Ta je svou barvou a průhledností velmi podobná zubu, což činí tato rovnátka méně viditelnými, a proto mohou být vhodná např. pro pacienty v dospělém věku. Pokud přemýšlíte nad rovnátky v dospělosti, více se můžete dozvědět zde. 

Výhody keramických rovnátek

+ estetika

+ komfort – jsou hladší než kovová 

+ použití u pacientů alergických na kovy (v dnešní době jsou ale kovové zámky vyráběny ze slitin které nemají potenci způsobovat alergie u naprosté většiny pacientů)

Nevýhody keramických rovnátek

– větší náchylnost k ulamování

– delší doba léčby kvůli menší síle drátu

– možné zbarvení keramického materiálu nápoji a potravinami

– jsou dražší

Samoligovací rovnátka

U těchto aparátů jsou zámečky lepeny na zuby, mechanismus ale umožňuje zachycení drátu bez toho, aby byli použity gumičky. Drát není fixován pevně a může se v zámku pohybovat a přizpůsobovat pohybu zubů.

Výhody samoligovacích rovnátek

+ estetika – méně nápadná než kovová rovnátka

+ komfort a menší podráždění

+ snadnější údržba 

Nevýhody samoligovacích rovnátek

– vyšší cena

– snížená efektivita u některých vad

– přizpůsobování rovnátek může být značně časově náročnější 

– nejsou dostupná ve všech ordinacích 

 

Lingvální rovnátka

Jak už název napovídá, tato rovnátka se liší svým umístěním. Lepí se totiž z vnitřní strany zubu, což je činí téměř neviditelným pro okolí. Jsou uzpůsobena tak, že by neměla dráždit jazyk, přesto mohou být některými lidmi vnímána jako zavazející.

Výhody lingválních rovnátek

+ vysoká estetika

+ dobrá účinnost

Nevýhody lingválních rovnátek

– vyšší cena 

– nejsou dostupná ve všech ordinacích 

– náročné dodržování hygieny

– možné poruchy výslovnosti

Rozhodně je na místě zmínit, že ne u každé vady lze použít jakýkoli typ rovnátek a vždy je nutné individuální posouzení ortodontistou na základě vyšetření, rentgenových snímků a modelů čelisti. 

Rovnátka „na pevno“ jsou zlatým standardem ortodontické léčby. Léčba za použití tohoto typu aparátu ale vyžaduje perfektní hygienu dutiny ústní a přináší v sobě omezení ve smyslu zákazu tvrdých potravin jakými jsou například ořechy a topinky.

Soňa Chamlarová

Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.

Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?