Photo 74305237 © Krzysztof Fryc | Dreamstime.com
J

Jsou přírodní pasty stejně efektivní jako klasické?

V supermarketech, drogeriích i lékárnách je dnes na výběr z nepřeberného množství zubních past. Zejména v posledních letech pak přibývá těch, v nichž jsou „chemikálie“ nahrazeny přírodními složkami. V tomto článku se na některé látky používané v těchto pastách a jejich potenciál plnohodnotně nahradit pasty klasické.

Většina přírodních past obsahuje menší množství fluoridů, v některých pak tyto soli chybí úplně. Mimo ně většina těchto přípravků neobsahuje konzervanty, barviva, aditiva, syntetická dochucovadla a vůně. Ačkoliv nejsou tyto látky při používání doporučeného množství pasty toxické, mohou u náchylnějších jedinců vyvolat podráždění ústní sliznice, které se projevuje pálením, zarudnutím i bolestí. Alternativou těchto ingrediencí jsou přírodní extrakty, které mají taktéž zabraňovat vzniku zubního kazu, usazování plaku a mimo to se pyšní i dalšími benefity. 

Příklady látek používaných v přírodních pastách a jejich účinek

Aloe vera

Farmakologické vlastnosti této rostliny jsou předmětem mnoha studií. Aloe vera účinkuje protizánětlivě, urychluje hojení ran a usmrcuje mnohé druhy bakterií a virů. Mimo zubní pasty se využívá i při léčbě gingivitidy, aftů nebo orální formy lichen ruber planus.

Tea tree olej

Kromě jeho použití v dermatologii se jeho antiseptický potenciál využívá v prostředcích na hygienu dutiny ústní. Je vysoce účinný zejména proti kvasinkovým infekcím, kterými jsou ohroženi zejména pacienti se sníženou imunitou, s cukrovkou nebo tací, kteří používají zubní náhrady.

 Xylitol

Xylitol je cukerný alkohol, který se v malém množství přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce. V dnešní době je hojně využíván jako sladidlo, zejména proto, že obsahuje asi o 40 % méně kalorií než klasický cukr. Mimo to působí proti vzniku zubního kazu, redukuju množství plaku a pomáhá při léčbě zánětu dásní.

Extrakt z měsíčku lékařského

Jeho protizánětlivé účinky napomáhají zklidnit podrážděné a oteklé dásně. Má schopnost zabíjet specifické bakterie způsobujícím parodontitidu. Proto jsou extrakty z této rostliny skvělým bojovníkem při onemocněních postihující parodont (závěsný aparát zubu).

Výhody přírodních past

Jak již bylo zmíněno, jejich výhodou je absence chemikálii – zejména tricloksanu, SLS (sodium lauryl sulfátu) a mikroplastů. Tyto typy past jsou často také ekologičtější a většina firem taktéž dbá na to, aby jejich produkty nebyly testovány na zvířatech. Mohou být skvělou alternativou pro jedince senzitivní na konzervanty a barviva.

Nevýhody přírodních past

I v případě zubní pasty na přírodní bázi je vhodné, aby disponovala fluoridy v dostatečném množství. Ve studiích se ukazuje, že fluoridované zubní pasty signifikantně snižují riziko vzniku zubního kazu. V některých pastách jsou kompenzovány snížené čistící schopnosti abrazivy s velkým průměrem částic, což může mít za následek poškození tvrdých zubních tkání. Rostlinné extrakty, které přírodní pasty obsahují ve vysoké koncentraci, mohou vyvolávat alergické reakce – zvažte proto jejich užívání, pokud máte zjištěnou alergii nebo nepřiměřeně reagujete na rostliny.

Soňa Chamlarová

Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.

Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?