Photo 98731105 © Yanlev | Dreamstime.com
M

Může mít plavání negativní dopad na zuby?

Plavání patří mezi oblíbené sportovní aktivity. Tento sport je vhodný téměř pro všechny věkové kategorie. Další výhodou je, že při plavání se zapojuje množství svalů a nejsou namáhány klouby. Nutností nejen těch veřejných bazénů je ale dezinfekce s obsahem chlóru. Může to ovlivnit zdraví našich zubů a neměli bychom se plavání obávat? 

V čem vlastně plaveme 

Chlor je důležitou součástí každého bazénu. Většina z nás má s nimi charakteristický zápach už neoddělitelně spojený. Funguje jako velmi dobrý dezinfekční prostředek proti bakteriím, plísním nebo řasám. Nevýhodou chloru je mimo jiné to, že v naší ústní dutině snižuje pH, to znamená, že máme v ústech kyselejší prostředí. Sklovina je tak oslabená a více náchylná k vnějším vlivům. Nízké pH v dutině ústní se ale tvoří i po jídle, po vypití kolových nápojů, případně po zvracení. Není to tedy nic neobvyklého. Problém může nastat v případě, že zuby jsou vystavovány těmto faktorům pravidelně. Sklovina nemá čas na remineralizaci, ke které dochází až když je pH v neutrálních hladinách. Toto dlouhodobé dráždění skloviny vede až tzv. erozi skloviny. 

Eroze skloviny a její řešení 

Toto poškození zubní tkáně má podobu bílých až nahnědlých flíčků na zubu. Tím, že je sklovina oslabená je i mnohem více náchylná na vznik zubního kazu. V případě, že něco podobného u sebe pozorujete, je nutné navštívit zubního lékaře. Poškozená sklovina bývá nahrazen bílou kompozitní výplní a v případě větších defektů i korunkou. V tomto článku se o korunkách dočtete více.

Měli bychom se tedy plavání obávat? 

Teď se tedy nabízí zodpovědět otázku, zda není plavání pro zuby nebezpečné. V případě, že se plavání nevěnujete vrcholově a nemáte dvoufázové tréninky, nemusíte se ničeho bát. Expozice chloru je v tomto případě zanedbatelná. Pokud však chcete udělat maximum pro ochranu zubů, 20 minut po plavání si vyčistěte zuby nebo si dejte alespoň žvýkačku. Tím urychlíte návrat kyselého prostředí v ústech do normálu a odstraníte zbytky chloru, které na zubech zůstaly. Více se o benefitech žvýkaček dočtete tady. 

 

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?