Photo 277991302 © Yuri Arcurs | Dreamstime.com
P

Proč za kazy dětí mohou rodiče?

Zubní kaz je nejčastější infekční onemocnění a výjimkou nejsou ani děti. „Výhodou“ onemocnění zubů je, že většině se dá předcházet výbornou ústní hygienou. V tomto článku se dočtete, jak moc velkou roli hrají rodiče v oblasti zdraví dutiny ústní svých dětí.

Musí rodiče zoubky dočišťovat?  

Na úvod je důležité si odpovědět na otázku, jestli je vůbec nutné dětem zuby dočišťovat a pokud ano, tak do jakého věku.  

S růstem prvních zoubků, což jsou zpravidla dolní první řezáky začíná i dentální péče. Řezáky nemají složitou strukturu zářezů jako stoličky, může tedy postačit očištění gázou. Ideální je ale pro dítě pořídit dětský zubní kartáček, který se jim vejde do pusy a líbí se jim.  Čím dříve si dítě zvykne na kartáček, tím více vám to v budoucnu ušetří práce, protože s prořezáním stoliček je kartáček nutností. 

Další obměna nastává v momentě, kdy se začnou tvořit body kontaktu mezi zoubky. To znamená, že už prořezalo více zubu za sebou. V tomto bodě je čas začít používat mezizubní kartáčky nebo nit. Ordinace čím dál tím více navštěvují děti, které mají kazy v mezizubním prostoru. Vyčištění tohoto místa je jedinou prevencí. Je důležité, aby dítě mělo správnou velikost mezizubního kartáčku, s jejichž výběrem pomůže dentální hygienistka.  

Klíčem k úspěchu je, aby dítě bralo péči o zuby jako součást svého dne. S čištěním nejdříve začíná rodič a postupně nechá dítě čisti samo. Jemná motorika dítěte se začne do půl roku od narození postupně vyvíjet. Od 2 let už dítě zvládá kruhové pohyby ruky, což mu umožní malování a kreslení. Zhruba od 5 let dochází ke zlepšení jemné motoriky prstů a s tím i například schopnost si zavázat tkaničky. To všechno souvisí i s kruhovými pohyby zubního kartáčku během čištění.

Dle vývoje jemné motoriky tedy lze odvodit, že odpovědí na otázku, zda má rodič dočišťovat, je rozhodně ano. A kdy s dočišťováním skončit? To je značně individuální. Každé dítě je jiné a úroveň vývoje je ovlivněna mnoha faktory. Obecně lze říci, že do 12 let by měla být kontrolována úroveň dentální péče například tzv. detektory plaku.

Rodiče hrají v dentálním zdraví svých dětí významnou roli a je důležité tuto úlohu brát zodpovědně. Pokud vás téma zaujalo, doporučuji si přečíst článek o tom, jak motivovat děti k čištění zubů a nebo o první návštěvě zubaře.

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?