Vliv hormonální antikoncepce na zuby
Hormonální antikoncepce je formou ochrany proti nechtěnému početí. Používá hormony estrogen a progesteron k regulaci ovulačního cyklu. Tyto hormonální metody antikoncepce mohou mít různé vedlejší účinky, včetně změn menstruačního cyklu, náladových změn a zvýšeného rizika krevních sraženin. Hormonální antikoncepce může mít ale také dopad i na zdraví dutiny ústní, včetně zvýšeného rizika krvácení dásní, tvorby zubního plaku, suchosti úst a změny chuťových vjemů.
Hormonální antikoncepce může mít určitý vliv na zdraví ústní dutiny. Zde jsou některé možné dopady jejího užívání:
Zvýšené riziko krvácení dásní
Hormonální antikoncepce může zvýšit pravděpodobnost krvácení dásní. To je dáno zvýšenou hladinou hormonů, které zvyšují prokrvení v dásních a ty jsou tak více náchylné ke vzniku zánětu, který se projevuje právě krvácení během čištění.
Suchost úst
Některé typy hormonální antikoncepce mohou způsobit suchost úst, což zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Více se o xerostomii neboli suchosti v ústech dočtete zde.
Zvýšené riziko tvorby zubního plaku
Hormonální antikoncepce může zvýšit tvorbu zubního plaku. Pokud zubní plak není odstraněn, může se proměnit v zubní kámen, což může vést k infekcím a dalším zdravotním problémům v ústní dutině.
Jak těmto problémům předejít?
Je důležité, aby ženy užívající hormonální antikoncepci pravidelně navštěvovaly svého zubního lékaře a dodržovaly správnou ústní hygienu. To zahrnuje pravidelné čištění zubů a mezizubních prostorů správnými kartáčky a vhodnou technikou. Více se dočtete v těchto článku o správném čištění zubů nebo o mezizubních prostorech.
Dále se také doporučuje dbát na zdravou stravu. Omezit sladkosti a udržovat pauzy mezi jednotlivými jídly, aby se sklovina stihla zregenerovat.