Zápach z úst neboli halitóza
Zápach z úst, odborně také halitóza, je nepříjemný problém omezující člověka ve společenském životě a trápí zhruba 30 % populace. Přestože si je člověk takového problému většinou vědom, často se stydí jej řešit nebo ani netuší na koho se má se svým problémem obrátit. Postupem času si člověk vlastního zápachu z úst přestává všímat, protože se na něj vlastní čichové buňky adaptují. Proto bývá často upozorněn někým z blízkého okolí. Co je příčinou halitózy, na koho se obrátit a dá se nějak řešit?
Možné příčiny halitózy
Většině lidí zapáchá z úst hned po ránu. Je to proto, že v noci je produkce slin nižší a ráno jsou tedy ústa vyschlá. Proto také mohou halitózu pociťovat kuřáci, lidé, kteří nedbají na pitný režim nebo lidé, kteří jsou ve stresu. Dále může být způsobena některými nápoji (alkohol, káva) či potravinami. Nejtypičtějším příkladem je česnek. Po jeho požití může halitóza trvat až dva dny. Obsahuje totiž halicin způsobující typický zápach. Ve všech těchto případech se jedná o halitózu přechodnou.
Halitóza trvalého charakteru je způsobena především nedostatečnou ústní hygienou, kdy dochází k pomnožení bakterií dutiny ústní, zmnožení povlaku jazyka a vzniku zubního kazu či zánětu dásní a parodontu.
Asi v 10 % případů se příčina nachází mimo ústa. Může jít o problém trávicího nebo dýchacího ústrojí. Příčinou může být ale také cukrovka nebo porucha funkce ledvin. Dále může být původu psychogenního, kdy má pacient pocit nevábného dechu, ale objektivně halitózou netrpí a jeho okolí tedy zápach necítí.
Na koho se s halitózou obrátit?
V 90 % jde o problém s příčinou v ústech, proto obvykle spadá do oblasti zubního lékařství. Určitě se tedy nestyďte zubaři o tomto problému říct. Nejspíš bude rád, že téma otevíráte vy sami. Pro spoustu lidí se jedná o příliš intimní téma a upozornění ze strany lékaře jim může být nepříjemné nebo je může urazit. Někteří lékaři dotaz na nevábný dech zahrnují do anamnestického dotazníku, aby se o problému dověděli co možná nejdiskrétněji.
Jak mi zubař pomůže?
Na základě otázek na životní styl, vyšetřením pacientova jazyka, zubů a sliznic se lékař pokusí nalézt příčinu halitózy. Následně se zaměří na její řešení. Například bude léčit zubní kazy a záněty v ústech, odešle vás k dentální hygienistce, aby vám poradila se správnou technikou čištění zubů, ale také jazyka. Může vám doporučit omezení kouření nebo vás upozornit, že nejspíš nedodržujete pitný režim. Pokud stomatolog nezjistí příčinu v ústech, bude vás delegovat k internistovi nebo na ORL.
Co byste si o halitóze měli pamatovat
Zápach z úst trápí téměř třetinu populace. Není tedy ostudou se svěřit stomatologovi a požádat ho o pomoc. Lékař se v rámci hledání příčiny může ptát na spoustu otázek ohledně vašeho životního stylu. Odpovídejte pravdivě a informace nezatajujte. Jen na základě správně stanovené příčiny lze zvolit adekvátní řešení. To může velmi často vyžadovat spolupráci a změnu návyků pacienta. Výsledkem vám však bude lepší pocit a spokojenější společenský, partnerský i pracovní život.