S

Stres a jeho projevy v ústech

„Stress“ v překladu znamená napětí, zátěž, tlak, … Stres je vyvolán extrémní životní situací, stresorem, a reakce na něj je balíček obranných reakcí, psychických i fyzických, které mají naše tělo uvést do pohotovostního režimu. Příroda to vymyslela geniálně, ale když jsme vyčerpali naše kompenzační mechanismy a stres působí dál, zanechává to na nás stopy!

Co nás nejvíce stresuje?

Na to má odpověď každý individuální, všichni jsme jiné nátury. V každém případě stres je široký pojem, nemusí se jednat jen o tlaky na naše psychické a fyzické výkony, ale jedná se o stres vyvolaný také třeba akutní nemocí, chronickým onemocněním a jinými problémy.

Stresová reakce je velmi komplexní děj odehrávající se v našem těle a tělo významně vyčerpává!

Znáte to, rozbuší se srdce, vyletí tlak, vyschne v ústech, potíte se …

Organismus reaguje po hormonální ose, kdy se do krve uvolňují stresové hormony nadledvin, které mají za úkol sehnat v organismu dostatek paliva pro mozek a svaly a připravit tak tělo k obranné reakci. To vše se děje na úkor metabolismu jiných orgánů!

 

Jednorázovou stresovou reakci tělo jistě zvládne, ale pokud se stres stane dlouhodobým nastávají komplikace…

V oblasti obličeje se dlouhodobý stres projeví hned na více úrovních a má na svědomí přisvojení si některých zlozvyků či závislostí!

  • Skřípání zuby

Nejčastěji noční skřípání zubů má za následek poškozování zubů. Pacienti si od lékaře v tomto případě vyslouží dlahu k ochraně zubů.

  • Zatínání žvýkacích svalů

Stres působí napětí svalů, které se často přenáší právě do žvýkacích svalů a působí tak jejich únavu, bolesti hlavy, uší, migrény, … V neposlední řadě tímto trpí i čelistní kloub.

  • Snížená salivace, suchost v ústech

Stres tlumí trávení a s tím spojenou sekreci slin. Suchá ústa jsou náchylná k zánětům sliznic, rozvoji paradentózy a zubnímu kazu.

  • Rozvoj oparu, pásového oparu

Stres také může oslabovat naši imunitu a s tím je spojen rozvoj virové infekce v podobě oparů, v horším případě pásového oparu.

  • Torba aftů
  • Kousání nehtů

Společně s okusováním předmětů se nevědomky těmito zlozvyky stres odbourává

  • Kouření

Kuřáci ve stresu vykouří mnohem více cigaret než v klidu. Kouření je obecně tělu nebezpečné a souvisí s rozvojem mnoha onemocněními ústní dutiny, kdy nejzávažnější je rakovina.

  • Pití alkoholu

Pití alkoholu má podobné následky jako kouření.

  • Užívání léků

Vliv na ústní dutinu, především na tvorbu slin mají některé léky proti stresu a úzkosti.

 

Pokud na sobě nějaké příznaky stresu pozorujete, pokuste se stres začít komplexně řešit. Není to úkol jednoduchý, někdy je třeba poradit se s odborníkem. Ale v žádném případě není žádoucí žít dlouhodobě ve stresu.

Važte si sami sebe a svého zdraví!

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?