Photo 160483221 © Dimaberkut | Dreamstime.com
D

Do čeho vám zubař otiskuje zuby?

Podíváme se na materiály pro otiskování, které se v zubní ordinaci používají. Každý má svoje užití a často se i kombinují. Možná jste od sestřičky slyšeli věty jako „Budeme otiskovat do alginátu?“ nebo „Budeme brát skus?“. V tomto článku si vše objasníme.  

Tímto článkem navazuji na základní proces otiskování, o kterém píši v tomto článku. Proto doporučuji si jej přečíst jako první.

Alginát  

Začnu nejvíce používanou a také relativně levnou otiskovací hmotou – alginátem. Vyrábí se ve formě různě barevného prášků, který často bývá obohacen o nějakou příchuť, aby byl celý proces pro pacienta příjemnější. Prášek se smíchá s vodou a nanese na otiskovací lžící, kterou lékař dosadí na zubní oblouk. Tuhnutí alginátu trvá zhruba 1–2 minuty. Výsledný otisk se pak musí co nejdříve dopravit do zubní laboratoře, aby zůstala zachována jeho kvalita. 

Používá se na otisk protilehlé čelisti, než na které bude vyrobena protetická práce. Dále se používá v ortodoncii před zhotovením rovnátek anebo jako tzv. předotisk při zhotovení individuálních lžic pro snímatelné protézy.

Silikony  

Silikonové otiskovací hmoty jsou proti alginátu mnohem přesnější, ale také finančně nákladnější. Používají se tedy na tzv. hlavní otisk – otiskujeme do něj tu čelist, kde máme například nabroušený zub na korunku nebo zavedený implantát. V tomto článku se dozvíte více o zhotovování protetické práce na implantát.  

Skládá se ze dvou částí – krém a pevná část. Ve speciální pistoli máme dvě tubičky krému, které se po stlačení pístu promíchají, reagují spolu a krém začne tuhnout. Stejný princip máme u pevné složky. Ta vypadá jako dvě barevné plastelíny, které opět po smíchání začnou tuhnout. Tuhá plastelína se dá na otiskovací lžíci v rozsahu celého zubního oblouku a krém potom do oblasti nabroušeného zubu pro zvýraznění detailů a zvýšení přesnosti výsledné protetické práce. Tuhnutí otisku trvá o něco déle než u alginátu a je to kolem 5 minut.

Vosk  

Voskové ploténky se používají na zaznamenání vzájemného postavení čelistí. Ploténka se nahřeje a vytvaruje do tvaru podkovy, aby zachytila celý zubní oblouk. Je nutné, aby pacient seděl a neopíral si hlavu. To je z toho důvodu, aby postavení dolní čelisti bylo v klidové poloze. Teplý měkký vosk se adaptuje na zuby pacienta, ten zkousne a pro rychlejší ztuhnutí může lékař vosk postříkat studenou vodou. 

 

Toto byl základní přehled otiskovacích materiálů, které zubní lékaři používají. Věřím, že nyní máte více jasno v tom, co se během otiskování kolem vás chystá a děje. 

 

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?